Yaşam Tarzı İnternet 18 OCAK 2013 / 16:40

Sosyal medya kullanımı sporcuların başına dert açmayı sürdürüyor

Londra Olimpiyatları ile başlayan sosyal medya kullanımı sebebiyle verilen cezalar, Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlamış gibi görünüyor. Londra Olimpiyatları sırasında ırkçı bir Twitter mesajı yüzünden olimpiyatlardan men edilen Yunan atletle başlayan “sosyal medya cezaları” olimpiyatlar süresince devam etmişti. Olimpiyatların ardından federasyonlar, sporcuların sosyal medya hesaplarını daha fazla takip etmeye başladıkları gibi, ceza vermekten de pek kaçınmıyorlar.

Türkiye de bu konuyu ciddiye alan ülkelerden biri. PFDK (Profesyonel Futbolcu Disiplin Kurulu), Fenerbahçe'nin alt yapısından yetişen futbolcu Mesut Yılmaz'a, Galatasaray ile Fenerbahçe derbisi sırasında attığı tweet yüzünden 2 maç ceza vermişti. Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan ve sarı-kırmızılıların 2-1 üstünlüğüyle sona eren maç esnasında Mesut Yılmaz, Twitter hesabından Raul Meireles'in kırmızı kartı sonrasında hakaret ve uygunsuz ifadeler içeren mesajlar atmıştı.

Bu ilk örnekten sonra yeni bir olay da geçtiğimiz günlerde yaşandı. Eskişehir bölgesinden squash sporcusu Barış Çürükoğlu, bu organizasyondaki bir müsabakayla ilgili sosyal medya sitesi twitter'da uygunsuz ve hakaret içeren ifadeler kullandı. Barış Çürükoğlu, bu mesajları nedeniyle 11 Kasım'da ceza kuruluna sevk edildi.

SGM Ceza Kurulu İlker Peksezer başkanlığında 15 Ocak 2013'de toplandı ve "Amatör Spor Dalları Ceza Yönetmeliğinin 33. ve 17/b maddesi uyarınca" Barış Çürükoğlu'na 2 resmi müsabakadan men cezası verdi.

Sosyal medyanın bir numaralı iletişim aracı olmaya başladığı bir dönemde yaşadığımızı göz önüne alırsak, sporcuların bu mecralarda yazdıklarına biraz özen göstermeleri gerekiyor. Aksi takdirde sporcuların ceza almaları kaçınılmaz olarak görülüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun