Yaşam Tarzı İnternet 17 HAZİRAN 2013 / 16:44

"Sosyal medya için yasal düzenleme yapılacak"

İçişleri Bakanı Muammer Güler, sosyal paylaşım siteleriyle ilgili Emniyet Müdürlükleri'nin çalışmaları olduğunu, Adalet Bakanlığı'nın da yasal düzenlemeler için çalışacağını açıkladı.Bir süredir Gezi Parkı'nda başlayarak Türkiye'nin birçok iline yayılan olayların bir sonucu olarak "sosyal medyaya denetim" getirme adımları atılıyor. Daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Sosyal medya toplumların baş belasıdır" diyerek bu konudaki inisiyatifini açıklamıştı. Bu kez İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç benzer açıklamalarda bulunarak yasal çalışmaların yapılacağını duyurdu.

"Sosyal Paylaşım siteleri ile ilgili çalışmalar var"

İstanbul Eski Valisi ve şu anda İçişleri Bakanı Muammer Güler, emniyet müdürlüklerinin çalışmalarda bulunduğunu, halkı tahrik edenlerin takibe alındığını açıkladı. Ayrıca Güler, sosyal medya konusunda yasal düzenlemeler konusunda Adalet Bakanlığı'nın çalışmalar yürüteceği bilgisini verdi. Güler şunları söyledi:
"Sosyal paylaşım siteleri ile ilgili de bizim şu anda Emniyet Müdürlüklerimizin, Emniyet Genel Müdürlüğümüzün yürüttüğü çalışmalar var. Burada halkı tahrik eden, bir manipülasyonla yalan haberlerle halkı kışkırtmaya, hatta toplumsal olaylara, mal ve can emniyetini sıkıntıya sokacak, bozacak eylemlere yönlendiren elbette gerek Twitter olsun gerek Facebook olsun ve gerek sosyal medyanın diğer enstrümanlarını kullanarak bunları yönlendirenlerle ilgili çalışmamız var. Daha önce İzmir'de böyle bir çalışma oldu. Şimdi diğer yerlerde de böyle bir çalışma olacak. Tabi bu konularda ayrı bir yasal düzenlemenin de yapılmasının gerektiğini biz düşünüyoruz. Bu konuda Adalet Bakanlığımızın ve ilgili bakanlıkların çalışmaları olacak. Toplumu bir anda yalan haberlerle kışkırtmaya çalıştılar."

"Sosyal medya denetlenmeli"

Bilişim suçlarıyla ilgili çıkarılan bir kanun olduğunu hatırlatan Başbakan Yardımcısı Bülenç Arınç, sosyal medya hakkındaki görüşlerini şu şekilde açıkladı:
"Bilişim suçları ile ilgili çıkarılan bir kanun var. Bu konuda paylaşım sitelerindeki hakaretler, ve bunların sonuçsuz kalması insanları üzüyor. Ağza alınmayacak küfürlerle birine hakaret edildiğini düşünün. İlk günlerde başlayan tweetlerle olayların ne hale geldiğini gördük.  Çocuğum için AVM’nin ortağı diye yazıldı. Üzüldüm tabi. Cemil Bey'in çocuğu için TOMA’lara bilmem ne sağlayan… Bence denetlenmesinde fayda var. Biz paylaşım sitelerini yasal düzene içine alamayız. Ama haber siteleri için bir düzenlememiz vardı."

Gezi Parkı eylemleri için Ankara, İstanbul ve İzmir’de savcılıklar sosyal medyada halkı isyan ettikleri ve propaganda yaptıkları iddiasıyla soruşturma açıp, “Twitter gözaltıları” yapılıyor. Daha önce İzmir'de 24 kişi gözaltına alınmıştı.

Alternatif Medya Derneği'nin sosyal medyanın denetim altına alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamaya http://www.btnet.com.tr/82961-alternatif-bilisim-dernegi-dirensosyalmedya.html adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun