Yaşam Tarzı İnternet 18 OCAK 2012 / 10:54

SOPA protestoları başlıyor

Dev siteler karanlığa gömülüyor!

Dünyanın en fazla açılış sayfası olarak kullanılan Google ilk sayfasında SOPA ve PIPA karşıtı protesto duyurusu yapacağını açıkladı. Wikipedia, Reddit, Mozilla, WordPress.org, TwitPic gibi önemli siteler tamamen karanlığa gömülecek.IP Koruma yasası (PIPA) ve Çevrimiçi Korsanlığı Önleme yasasıyla (SOPA) ilgili protestolar binlerce sitenin katılımına sahne olacak. Bu protestoların en etkilisinin Google’ın ana sayfasından vereceği mesaj olması bekleniyor.

Google sayfasını Wikipedia gibi kapatmayacak ancak doğrudan ana sayfada sansür karşıtı bir bildiri bağlantısı paylaşacak. Google’ın yanı sıra Facebook, eBAy, AOL, Yahoo, Zynga, LinkedIn, Mozilla ve Twitter da içerik koruması adı altında sansür uygulamasına karşı çıktıklarını duyurdu.

Wikipedia, Reddit, Mozilla, WordPress.org, TwitPic gibi bilinen ve çok kullanılan web siteleri tamamen karanlığa gömülecek.

Türkiye’den de protestolara destek veren siteler http://www.internettutulmasi.com/ adresinde bir araya geliyor.

PIPA ve SOPA nedir?

Kısaca SOPA ve PIPA telif haklarını ihlal eden bir sitenin kapatılma yetkisinin devlete verilmesini öngörüyor. Hollywood yapımcılarının başı çektiği bir grup da ABD’de işsizliğin artması ve eğlence sektörünün sekteye uğramasını öne sürerek bu yasanın geçirilmesini istiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin inovatif ve yaratıcı ürünlerini çaldığı iddia edilen web sitelerinin 19 milyon Amerikalının işinden olmasına sebep olabileceği belirtiliyor.

Neden karşı çıkılıyor?

Bu yasaya karşı çıkılmasının sebebiyse, “ifade özgürlüğünün kısıtlanma” riskiyle karşı karşıya kalınması. Ayrıca ekonomik gelişmenin önüne geçeceği endişesi de internet şirketlerini sarmış durumda.

Artık Web 2.0 döneminde kullanıcılar doğrudan içeriğe müdahale edebiliyor. Yüklenen bir fotoğraf ya da videonun telif haklarına takılması olasılığı çok yüksek görünüyor. Eğer bir siteye kullanıcılar tarafından içerik yüklenebiliyorsa bu sitenin telif hakları kontrolü dahilinde kapatılmaması neredeyse imkansız olacak. Zira Facebook ve YouTube talepleri değerlendirerek özel bir telif koruma sistemi işletse de her iki sitede de birçok telif hakkı ihlali yaşanıyor.

Ayrıca yasaklamanın alan adı ya da servis sağlayıcı üzerinden yürütülecek ve buna devlet eliyle karar verilecek olması “sansür” olarak görülüyor.

Twitter üzerinden #SOPA #PIPA #SOPASTRIKE #J18 #OpBlackout #OperationBlackout etiketlerini kullanarak siz de protestolara destek verebilirsiniz.

SOPA ve PIPA ile ilgili daha iyi bir bilgi edinmek için aşağıdaki –İngilizce- videoyu izleyebilirsiniz.

[vimeo]http://vimeo.com/31100268[/vimeo]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun