Yaşam Tarzı İnternet 28 NİSAN 2011 / 10:50

Sony'nin zararı 24 milyar doları bulur mu?

PlayStation Network kullanıcılarının bilgilerini çaldıran Sony'nin toplam zararı konusunda spekülasyonlar sürüyor.Birkaç gün önce PlayStation Network’e düzenlenen saldırı sonucu kullanıcıların kişisel bilgilerinin yanı sıra kredi kartı bilgilerinin de çalınmış olabileceğini duyuran Sony’yi zor günler bekliyor.

Dünyadaki 77 milyon kullanıcıyı etkileyen saldırının sonucunda özellikle kredi kartı bilgileri yüzünden Sony’nin uğrayacağı zararla ilgili spekülasyonlar sürüyor. Konuşulan rakamlar 20 milyon dolar ile 24 milyar dolar arasında.

Wedbush Morgan’ın analistlerinden Michael Pachter PSN tarafında yıllık 500 milyon dolarlık bir ciro elde ettiğini, son gelişmelerden sonra bu yılki cironun 20 milyon dolar azalacağını söyledi.

Sony bunun dışında iki haftadır kullanılamayan ağın bedeli olarak kullanıcılara kredi vermek zorunda. Şirket ayrıca çalınan bilgilerin ve kredi kartlarından edilebilecek zararların da bir kısmını karşılamak zorunda kalabilir.

Zarar 24 milyarı bulabilir

Ponemon Enstitüsünün yaptığı çalışma ise milyon dolar seviyesini çok geride bırakacak bir rakam ortaya koyuyor. Kişi başına zararı 318 dolar olarak ortaya koyan çalışma, toplam zararın 24 milyar doların üzerinde olabileceğini gösteriyor.

Saldırının nedenlerini ve toplam zararı tam olarak tespit edebilmek için var gücüyle çalışan Sony’nin işin sonunda bir şekilde toparlanacağı kesin. Diğer taraftan kısa vadedeki zararlarının dışında, Sony’nin uzun vadede en büyük sorununun ‘güven’ kazanmak olduğu da açıkça ortada.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun