Yaşam Tarzı İnternet 06 ARALIK 2013 / 14:41

Siyasetin Twitter'da robotlaşması

Sosyal medyayı etkin kullanmaya çalışan siyasi partiler kendi ekiplerini oluştururken, yapılan hatalar da açıkça göze batıyor.Kadir Topbaş’ın AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aday olmasıyla sosyal medyada binlerce hesaptan aynı cümlelerle Kadir Topbaş’a destek mesajları geldi. AKP’nin sosyal medyaya “el atmasıyla” yaratılan sahte hesaplar bir anda ortaya çıktı.Bir anda #KadirTopbaş etiketi dünya TT listesinde birinci oldu.

Ama dikkat çeken konu, her hesaptan aynı cümlelerin atılması oldu. Hazırlanan ortak cümleler, Twitter'da bir etki ağı yaratması için sahte hesaplardan paylaşıldı. Vagus.tv'nin haberinde Twitter mesajlarından alınan ekran görüntüleri damga vurdu.

Örneğin, #KadirTopbaş hashtagi altında ‘İyi çalıştı.. Eserleri ortada’, ’10 yıllık görev süresince İstanbul’a 60 katrilyonluk yatırım yapan Başkan..’ ve ‘Yatırım ve geliştirme alanlarında İstanbul’u dünyanın zirvesine taşıyan Başkan’ cümleleri aynı anda binlerce kez paylaşıldı. 

Aynı cümlelerle atılan bu mesajların kaynağında, AKP’nin sosyal medya operasyonu yatıyor. Yaratılan binlerce sahte hesapla gündem belirlemeyi hedefleyen hükümet, Kadir Topbaş kampanyasıyla ifşa oldu.

Şu anda devam eden kampanyayı aşağıdaki Twitter kutusundan takip edebilirsiniz.