Yaşam Tarzı İnternet 10 NİSAN 2012 / 12:20

Sıfırdan milyar dolara uzanan yolculuk: Instagram

Bundan sadece 551 gün önce App Store’da yerini alan Instagram, tam bir milyar dolara satıldı. CEO’su bir programcı dahi değildi ve şirkette sadece 11 kişi çalışıyordu.Yakın zamanda Android platformları için piyasaya sürülen uygulamasıyla gündeme gelen Instagram, kısa sürede elde ettiği popülerliğin karşılığını fazlasıyla aldı.

Android’e açılmasıyla birlikte kısa sürede 50 milyon üyeye ulaşma hedefi bulunan uygulamanın popülerliğine daha fazla dayanamayan Facebook, bir milyar doları gözden çıkardı. Nakit ve hisse olarak bir milyar dolar ödenecek satın almanın kısa süre içerisinde tamamlanması bekleniyor.

24 saatte bir milyon üye edindi

Instagram’ın iki kurucusu Kevin Systrom ve Mike Krieger 20 Eylül 2010’da uygulamayı yayımladı. İkilinin ürettiği fotoğraf paylaşma uygulaması üç ay içerisinde bir milyon kullanıcının üzerine çıktı bile.

Oldukça basit kullanıma sahip olan ve daha önce sadece iPhone’larda kullanılabilen uygulamanın yaklaşık 30 milyon üyesi bulunuyordu. Android sürümüyle birlikte sadece 24 saatte 1 milyon üye daha Instagram’a katıldı.

Bu gelişmelerin ardından 850 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı bulunan Facebook, satın alma kararı verdi. Mark Zuckerberg satın almaya oldukça önem verdiği ve ilk kez bu kadar çok üyesi bulunan bir platformu bünyelerine katmanın heyecan verici olduğunu dile getirdi."Instagram’ı geliştirmeye devam edeceğiz"

Zuckerberg, satın almanın ardından ekiplerin yakın bir çalışma içine gireceğini dile getirdi. Instagram’ın güçlü yönlerini öne çıkarmaya devam edeceklerini dile getiren Zuckerberg, uygulamanın tamamen bağımsız yapısının devam edeceğini vurguladı. Zira uygulamanın bağımsızlığı kullanıcılar için oldukça önemli.

Facebook’un Instagram’ı satın alması bile Twitter üzerinde kullanıcıların homurdanmasına sebep oldu. Çünkü kimse Facebook ile entegre edilerek sınırlanmış bir uygulama istemiyor. Şimdiden birçok kullanıcının üyeliğini iptal ettiği bilgisi geliyor. Bunun yanında Android platformunda yer almaya başlayan uygulamanın üye sayısın da düşüş yerine hızlı artış görülmesi bekleniyor.

Instagram CEO’su programcı dahi değil

Sadece 551 günde bir milyar dolar değere ulaşan uygulamayı üreten ekip sadece 11 kişiden oluşuyor. Ayrıca Instagram’ın CEO’luğunu yürüten Kevin Systrom’un hiçbir mühendislik eğitimi almadığını da hatırlatalım.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg gibi bir yazılımcı olmayan Systrom, kısa sürede elde edilen başarı ile yeni ekonomik düzenin ne denli fırsatlar sunduğunu gösteriyor.

Systrom kısa sürede öğrenilebilen Quora’nın aktif bir kullanıcısı. Facebook’un 2010 yılında bünyesine kattığı Nextstop’da pazarlama bölümünde çalışan Systrom, sadece akşamları çalışarak biraz programcılık öğrendiğini anlatıyor. Gerçekten ilham verici.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun