Yaşam Tarzı İnternet 14 MART 2012 / 16:29

Sevgilimi bırakırım, telefonumu bırakmam!

Sevgilimi bırakırım, telefonumu bırakmam!

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkede Intel tarafından gerçekleştirilen Mobil Etiket Araştırması'na göre, katılımcıların üçte biri henüz yataktan bile kalkmadan sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor.Intel tarafından tüketicilerin mobil cihazlarıyla etkileşimlerini ve mobil cihaz kullanım alışkanlıklarını incelemek amacıyla Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde gerçekleştirilen araştırma mobil cihaz kullanıcılarının alışkanlıklarına ışık tuttu. Araştırma, mobil cihazların günlük yaşamda ne kadar büyük bir yer edindiğini ortaya koyarken, bu cihazların kullanımı ile ilgili en fazla rahatsız olunan noktaları da belirledi.

16 ülke çapında gerçekleştirilen araştırmada, yüzde 67’lik kesim sabah evinden çıkmadan evvel mutlaka e-postalarını kontrol ediyor ya da sosyal mecraları takip ediyor. Bundan daha ilginci ise, her üç kişiden birinin yataktan bile çıkmadan önce mutlaka sosyal mecraları takip etmesi oldu.

Her ne kadar eskiden rahatsız edici bir davranış gibi görünse de, arkadaşlarla birlikte kahve içerken Facebook’u kontrol etmek ya da yatak odasında mobil cihazları kontrol etmek artık eskisi kadar rahatsız edici bulunmuyor. Bunun yanı sıra arkadaş ortamında Facebook’a göz atmak ankete katılanların yüzde 7’si tarafından sorun ediliyor.

Mobil cihaz kullanımının kuralları olmalı

Mobil cihazların kullanıcılar için ne kadar vazgeçilmez olduğunu da ortaya koydu. 1 hafta boyunca tatil günleri, çikolata ve iş dışındaki zamanlarından vazgeçebileceklerini belirten kullanıcılar, eşlerini ve sevgililerini bile gözden çıkartmaktan çekinmiyorlar.Kullanıcılar mobil cihazlarının işlevsel olmasının yanı sıra statü sembolü olarak gördüklerini ortaya koyan araştırmaya göre, Türk kullanıcıların yüzde 70’i mobil cihazları statü sembolü olarak kullanıyor. Türkiye bu oranla ilk sırada yer alıyor.

Türk sosyal medya kullanıcıları, sosyal medya konusunda oldukça kuralcı bir görüntü sergiliyorlar. Özellikle insanların izin almadan kötüleyici fotoğraf veya bağlantılarda etiketleme yapmalarını görgü kuralları açısından uygunsuz görürken, şaka niyetine bir başkasının hesabından bir paylaşım yapmak, arkadaşlar hakkında gereğinden fazla bilgi vermek ya da izin olmadan etiketlemek kullanıcıların en kızdıkları konuların başında geliyor.

Araştırmada, Türk kullanıcıların mobil cihaz kullanımında oldukça kuralcı olmasına rağmen, uygulama konusunda kuralları pek de umursamadığı ortaya çıktı. Özellikle başkalarıyla birlikteyken mobil cihaz kullanımının rahatsız edici olduğunu vurgulayan kullanıcılar, araştırmaya göre arkadaş ortamında mesaj yazmaktan ya da telefonla konuşmaktan kaçınıyor gibi görünmüyorlar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun