Yaşam Tarzı İnternet 10 NİSAN 2012 / 16:25

Secretcv.com'a göre 2012’nin ilk çeyreğinde istihdamdaki artış sürüyor

Secretcv.com, 2012’nin ilk çeyreğine ait istihdam verilerini açıkladı. Ocak ve Şubat aylarında küçük artışlar yaşayan iş ilanları, Mart ayında Şubat ayına göre yüzde 18 gibi hızlı bir artış kaydetti.Mart ayında Secretcv.com üzerinden 15 bine yakın iş ilanıyla yaklaşık 37 bin 500 kişi istihdam edilmek üzere aranıyor. Mart ayındaki artışta özellikle turizm-otelcilik, bankacılık ve perakende sektörünün hareketlenmesi etkili oldu. 2012 yılının ilk çeyreğinde ise ilanlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9’luk bir artış sergiledi.

Konuyla ilgili konuşan Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, yaşanan bu ivmenin Nisan ve Mayıs aylarını da olumlu etkileyebileceğini ifade etti.  Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ise Avrupa’daki durumların Türkiye’yi etkileyeceğini düşündüğünü söyleyen Tütüncü, yılın son çeyreğinde ise siyasetin ekonomiye etkilerine göre piyasaların şekillenebileceğini belirtti.

Eleman arayışında büyük şehirler başı çekti

2012 yılının ilk üç ayında, sitenin veritabanına kayıtlı firmalar tarafından 110 bin 800 eleman aranırken, en çok eleman aranan pozisyonlar satış, pazarlama ve muhasebe alanında oldu. Bu pozisyonları müşteri hizmetleri, turizm pozisyonları, çağrı merkezi, mühendislik ve sekreterlik takip etti.

Yılın ilk çeyreğinde en çok eleman arayan şirketler büyük şehirlerde ön plana çıkarken, eleman ilanı verilen illerin dağılımına bakıldığında, İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa ve Kocaeli’nin başı çektiği görülüyor. 2012 yılının ilk 3 ayında eleman arayışında artış kaydeden iller ise Adana, Muğla, Manisa, Tekirdağ ve Gaziantep olarak belirlendi.

Sitenin ilk çeyrek raporuna göre en fazla iş ilanı sırasıyla mağazacılık-perakendecilik (yüzde 13), tekstil (yüzde 9), bilgisayar- bilişim teknolojileri-internet (yüzde 8,5), bankacılık-finans (yüzde 8.5), gıda (yüzde8), inşaat (yüzde 7,5), turizm (yüzde 7) sektörlerinde yayınlandı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun