Yaşam Tarzı İnternet 08 ARALIK 2010 / 10:47

SAP düşünce hızında veri analizini kullanıma sunuyor

Önceleri sadece bir kavram olan "in-memory" çözümü gerçeğe dönüşürüyor.

Önceleri sadece bir kavram olan "in-memory" çözümü gerçeğe dönüşürüyor.


SAP, işe yönelik yazılım uygulamalarında yeni bir çığır açması beklenen SAP HANA temelli ilk "in-memory" uygulamasını kullanıma sunuyor. SAP Yüksek Performanslı Analitik Aracı (SAP High-Performance Analytic Appliance - SAP HANA) olarak tanımlanan "in-memory" çözümü, geleneksel veri işleme ve analiz yöntemlerinde köklü bir değişim yaratmaya hazırlanıyor.

SAP'nin iş ortakları ve müşterileri ile birlikte geliştirdiği bu teknolojik uygulama, operasyonel verinin gerçek zamanlı olarak işlenip, analiz edilmesini ve verilerden anlık sonuçlar çıkarılmasını sağlıyor. SAP geliştirdiği in-memory çözümünün ilk kullanımını Coca-Cola Hellenic, Future Group ve Hilti gibi uluslararası şirketlerde gerçekleştirdi.

Geliştirilen "in-memory" teknolojisinin özellikle gaz, elektrik, su gibi enerji sektörü ile perakende sektörüne çok önemli katma değerler getirmesi hedefleniyor. Çoklu çekirdekli işlemci teknolojilerinde meydana gelen yeniliklerin de geliştirilmesini desteklediği "in-memory" uygulaması, şirketlere verinin oluşturulduğu anda analizini yapma imkânı verecek. Bu teknoloji şirketlere gerçek zamanlı simülasyon yapma imkanı da sağlayacak.

SAP gelecek yıl içinde SAP HANA tabanlı yeni uygulamalar duyurmayı planlıyor. Ayrıca, belirli sektörleri ya da iş alanlarını hedefleyen, SAP HANA üzerinden çalışan SAP BusinessObjects analitik uygulamaları da SAP'nin planları arasında yer alıyor. SAP HANA üzerinden yürütülecek SAP BusinessObjects Stratejik İş Akışı Planlaması; yöneticilerin, senaryoları gerçek zamanlı canlandırma olanağı verecek, karmaşık ilişkileri hızlıca analiz edebilecek ve önerilen organizasyonel değişimin işi nasıl etkileyeceğini gösterecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun