Yaşam Tarzı İnternet 21 TEMMUZ 2011 / 11:57

Sansürün hakkından Telex gelecek

Telex adlı yeni veri kaçırma yazılımı, sıkı internet filtreleri kullanan ülkelerde yaşayan insanların istedikleri siteye erişmesine olanak sağlayacak. Amerikalı bilgisayar mühendisleri tarafından geliştirilen bir yazılım olan Telex, yasaklı sitelerden veriyi güvenli olarak tanımlanan sitelerdeki trafiğin içinde saklıyor. BBC News’ın haberine göre, geliştirilen yazılım, iyi bilinen şifreleme tekniklerini kullanarak asıl veriyi gizliyor (ed: tıpkı koyun sürünün arasında koyun postuyla gizlenmek gibi). Telex henüz ilk deneme aşamasında olmasına rağmen, yapılan testlerde programın Çin'deki web filtrelerini bile  aşabildiği görülmüş.

2010 başından beri Telex üstünde çalışan dört kişilik ekibin üyesi olan Dr. Alex Halderman, “Telex, diğer sansür karşıtı teknolojilerin daha etkili çalışmasını önleyen sorunların üstesinden gelmek için geliştirildi” diyor.

Varolan birçok sansür karşıtı sistem, kullanıcının yaşadığı yerin dışındaki bir sunucuya veya ağa bağlantı kurması prensibiyle çalışıyor. Bu yaklaşım ilgili sunucu ve ağlarla ilgili bilginin yayılmasına bağlı. Sonuçta önce insanların bu yapılar hakkında bilgi edinmesi gerekiyor ki, kullanmaya başlayabilsinler. Diğer yandan sansürcüler için bu site ve ağları tespit edip bunlara erişimi engellemek de son derece kolay. “Telex bu yaklaşımı tersine çeviriyor” diyor Halderman; “Sistem ağ dışındaki bir sunucu üzerinden çalışmıyor, biz işi mevcut ağın içinde yapıyoruz.”

Nasıl çalışıyor?

Sistemin temel olarak şu şekilde işliyor: Kullanıcı yasaklı bir siteye erişmek istediğinde, merkezi sansür sistemi kullanıcıyı yasaklı olmayan sitelere veya uyarı mesajlarına yönlendiriyor. Kullanıcılar böyle bir yönlenmeyle karşılaştıklarında PC’ye yüklenmiş Telex yazılımı, güvenli noktaya gönderilen veri akışına bir işaret koyuyor. Ülkenin dışındaki ağ yönlendiricileri veri akışının işaretlendiğini fark ediyor ve talebi yasaklı siteye yeniden yönlendiriyor. Sansürlü sayfalardaki veriler, güvenli sitelere benzemek üzere maskelenmiş veri akışıyla akışıyla kullanıcıya geri gönderiliyor.

Bu sistem, sahip olduğu şifreleme altyapısıyla içerik sahibine içeriği kilitleme imkanı da veriyor ve kilidi açma izni sadece bu kişide oluyor. Telex kullanan ağ yönlendiricileri ise şifreyi tanıyor ve kullanıcının ilgisini çeken içeriğin kilidini açabiliyor (ed: sözün özü bu iş bir yazılım kurdum çalıştırdım kadar basit değil, içerik sağlayıcılar ve ağ altyapıları noktasında da uyumluluk gerektiriyor).

Halderman’a göre Telex henüz son kullanıcılara sunulmak üzere hazır değil. Ama söylediğine göre geliştirme ekibi aylardır bunu kendi web tarayıcılarında kullanıyor. Hatta bazı sofistike filtreleme sistemlerine karşı birkaç küçük ölçekli testler bile yapılmış. Çin'de bile çalıştırmışlar, ötesi var mı?

Sistemi daha yakından incelemek için telex.cc adresini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun