Yaşam Tarzı İnternet 29 KASIM 2011 / 17:27

Sansürle savaşta yeni umut: YaCy

Aktivist ruhlu yazılımcıların geliştirdiği yeni arama motoru, saptırılan arama sonuçlarına son vermeyi hedefliyorGoogle, Bing, Yahoo ve diğer arama sitelerinin artık yeni bir rakibi var: YaCy. BBC News haberine göre, serbest çalışan yazılım aktivistlerinin desteklediği YaCy’nin hedefi; indeksleme motorunu nette dağıtarak kullanıcılara arama yapısını doğrudan sunmak.

İsteyen herkes YaCy yazılımını yükleyebilecek ve arama sisteminin gelişmesine yardımcı olabilecek. Yaratıcılarının belirttiğine göreyse merkezi sunucularda sonuçları filtreleyen, varolan sistemlere kıyasla YaCy’nin sansürlenmesinin daha zor. Bu da daha özgürce listelenen sonuçlar anlamına geliyor.

İndeksleme 28 Kasım’da başladı

YaCy arama sayfası 28 Kasım’da açıldı ve halen 600’e yakın katılımcı bilgileri indeksliyor veya sorgulamaları paylaşıyor. YaCy’nin proje lideri Michael Christen, internette yapılanlarır büyük çoğunluğunun aramayı içerdiğine işaret ederek, “Bu bilgiye ulaşmak için birkaç büyük şirkete bağlı kalmamalıyız” dedi.

‘Ya-si’ şeklinde telaffuz edilen site; Avrupa Özgür Yazılım Vakfı’nın (FSFE) desteğini de alıyor. Dijital haklar ile ilgili çalışmalar yürüten vakıf, kişilere kendi dijital varlıklarını kontrol etmelerinde yardımcı olmaya çalışıyor. FSFE tarafından yapılan açıklamada, YaCy’nin tüm sorguları şifreleyerek ve kişilere kendi arama profillerini kurma ve yönetme imkanı vererek gizliliğe yardımcı olduğunu belirtiliyor. Böylece bu tarz servislerin merkezi bir biçimde kontrol edilmesi gerektiği fikrinden uzaklaşma ana fikri ortaya çıkıyor.

YaCy yazılımı Windows, Linux ve MacOS için kullanılabilir durumda ve kullanıcılara da bunu yüklemeleri ve kendileri için kullanmaları için yoğun bir kampanya yürütülüyor. YaCy’nin ilk versiyonu FSFE ve Sciencenet arama sitesi için kullanıldı. Google’ın yerine göz diken çok yapı olduğu göz önüne alındığında, YaCy’nin ne kadar başarılı olacağı da bir soru işareti oluyor. Bu yapının rakipleri arasında Cuil arama motoru öne çıkıyordu. İki eski Google çalışanının 2008 yılında oluşturduğu Cuil, kullanıcı kazanma hedefiyle yol aldıysa da, 2010 Eylül sonunda kapandı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun