Yaşam Tarzı İnternet 18 MAYIS 2011 / 11:16

Sansüre alternatif: Windows Live Aile Koruması

Yaklaşık bir aydır sıkça tartışılan ve geçtiğimiz haftasonu binlerce kişinin protestosuna sebep olan “internette sansür” endişesi ayratan filtrelemenin yerini tutabilecek aile koruma programları bulunuyor. Devlet eline ihtiyaç duymadan kullanıcıların girilebilen yerleri denetleyebildiği bedava programlardan birini de Microsoft sunuyor.Microsoft’un gönderdiği bilgilendirmede “Windows Live Aile Koruması” ile çocukların girebileceği sitelerin belirlenebildiği, Messenger ya da Hotmail üzerinden kimlerle iletişim kurduğu, hangi sitelerde ne kadar zaman geçirdiği görüntülenebiliyor. Ayrıca çocukların bilgisayar başında ne kadar saat geçirebileceğini belirlemek için kullanım ile oyun ve program saatleri oluşturulabiliyor.

Program ücretsiz olarak http://explore.live.com/windows-live-family-safety?os=other adresinden indirilebiliyor. Programın kullanımı ve detayları öğrenmek için aşağıdaki yönergeleri doğrudan Microsoft'un ifadesiyle izleyebilirsiniz.
Programı yükledikten sonra çocuklarınızın kullandığı bilgisayarlara kurabiliyorsunuz. Ardından denetlemek istediğiniz aile üyelerini seçebiliyorsunuz. Aile Koruması tüm aile üyelerinin kendi Windows hesapları (şifreli) ve güvenlik ayarları olduğunda en verimli şekilde çalışıyor. Ailenizdeki tüm bireyler aynı Windows hesabını kullanıyorsa, herkes için aynı Aile Koruması ayarları geçerli olur.Aile Koruması Filtresini ayarlayarak çocuklarınızı korumak adına iyi bir başlangıç yapabilirsiniz; ardından Aile Koruması internet sitesine gidip ince ayarları yaparak tüm özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Aile Koruması ayarlarını ilk yaptığınızda çocuklarınız temel ağ filtreleme ile korunur (Family Safety yetişkin içeriğini engeller) ve raporlama etkinleştirilir.

Çocuklarınızın görmelerini istemediğiniz içeriğe ulaşmalarını daha da zorlaştırmak için Aile Koruması internet sitesine gidip ağ filtreleme ile başlayarak tüm ayarları değiştirebilirsiniz. Küçük çocuklarınız da varsa, ağ filtreleme ayarlarını katı seviyesine getirerek onların sadece çocuklar için uygun siteleri görüntülemelerini sağlayabilirsiniz.

Tüm aile üyelerini görmek, ayarlarını düzenlemek, faaliyet raporlarını almak ve bir talepleri olup olmadığını öğrenmek için Aile özet sayfasına başvurabilirsiniz.Meşgul ebeveynler her zaman internette sörf yapıp çocuklarının görebileceği sitelere bakma fırsatı bulamayabilirler. İşleri daha da kolaylaştırmak için Microsoft’un Aile Koruması takımı binlerce internet sayfasını inceleyip bunları sınıflandırır. Seçtiğiniz filtre seviyesi çocuklarınızın bu kategorilerden hangilerini görebileceğini belirler.

Aile Koruması ayarlarını yaptıktan sonra çocuğunuz ödevini yapmak için Windows hesabını kullanarak engellenmiş bir siteye girmek istediğinde aşağıdakine benzer bir sayfa ile karşılaşır:Çocuğunuz siz işteyken engellenmiş bir internet sitesine girmek istediğinde bu siteyi görmek için size e-posta yoluyla bir talep gönderebilir. Gelen e-postadan anında Aile Koruması sitesine giderek bu talebe olumlu veya olumsuz bir yanıtla dönebilirsiniz. İşiniz bittiğinde çocuğunuza görmek istediği sitenin artık engellenmediğini haber verebilirsiniz.

Çocuğunuzun kişilerini yöneterek Windows Live Hotmail, Windows Live Messenger ve Windows Live alanlarından kimlerle iletişim kurabileceğini belirleyebilirsiniz. Böylece çocuğunuz Windows Live kullandığında yalnızca kişiler listesine sizin eklediğiniz insanlarla görüşebilir. Kişiler listesinde bulunmayan biriyle görüşemez.

Windows Live Aile Koruması’nın kullanımı kolay özelliği ile aynı zamanda çocuklarınızın bilgisayar karşısında geçirdikleri zamanı da sınırlandırabilir ve çocuklarınızın bilgisayar kullanım saatlerini düzenleyebilirsiniz.

Artık internetten daha çok anlayan bir ebeveyn haline gelebilir, kolay ve pratik bir şekilde çocuklarınızın çevrimiçi durumdayken ne yaptıklarını denetleyebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun