Yaşam Tarzı İnternet 04 MAYIS 2011 / 15:08

Sansür tartışmaları arasında Acarer: "Konu abartılıyor!"

Sansür tartışmaları arasında Acarer: "Konu abartılıyor!"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, İnternetin Güvenli Kullanımı Yönetmeliği kapsamında öngörülen düzenlemenin çarpıtıldığını belirterek, standart pakette herhangi bir değişiklik olmayacağını ifade etti. BThaber'in 14 Mart'ta gündeme getirdiği konu, Ekşi Sözlük'ün kapatılma kararıyla yankı buldu.

Hosting şirketlerini, açıkladığı kelimeleri barındırmamaları konusunda uyaran ardından Ekşi Sözlük gibi sitelerin kapatılması hakkında mektup yollayan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Ekşi Sözlük internet sitesinin engellemeyeceğini açıkladı.

Tüm bu çelişkili ifade ve davranışların ardından BTK Başkanı Tayfun Acarer yaptığı açıklamada meselenin siyasi olduğunu, bu nedenle konunun şimdi gündeme getirildiğini aktardı.

Acarer tarafından düzenleme çerçevesinde oluşturulan dört paketten üçünde filtreleme olduğunu standart pakette kullanıcıların şu anki durumlarının değişmeyeceği bilgisi verildi. Ayrıca Acarer, uluslararası araştırmalara itibar etmediğini Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde erişime engellenen site sayısının Türkiye’nin üç katı düzeyde olduğunu savundu.

Bunların aynında Acarer, Türkiye'de sitelerin ya mahkeme kararıyla ya da BTK'nın incelemesi sonucu kapatılabildiğini ve sansasyon yaratan tüm kapatmaların mahkeme kararlarıyla gerçekleştiğini aktardı.

14 Mart’ta BThaber Gazetesi’nde manşette yer alan kararla ilgili haberde yasayla ilgili şu bilgilere yer verilmişti:
“Taslağın yürürlüğe girmesi ile birlikte işletmecilere de yeni bir zorunluluk doğacak. Taslakta belirlenen tanıma göre güvenli internet hizmeti, alan adı, IP ve port listesi üzerinden seçilen profile göre sunulan filtreleme işlemlerini kapsayacak ve bu hizmet abonelerin talebi üzerine işletmeciler tarafından sunulmak zorunda olacak.

Kullanıcı profilleri kapsamında filtrelenecek alan adı, IP ve portların tutulduğu liste, “Erişim Engelleme Kararlarının Aktarılması Projesi” kapsamında İşletmecilerle BTK arasında kurulmuş bulunan noktadan noktaya güvenli veri hatları üzerinden işletmecilerle paylaşılacak.

BTK veritabanında tutulan veriler bir web servis aracılığı ile güvenli hat üzerinden işletmecilerin kullanımına açılacak. İşletmeciler, BTK’nın belirlediği periyotlarla filtrelenecek alan adı, IP ve portlara ait listeleri kendi sistemlerine çekmek, söz konusu listeleri güncellemek ve BTK’dan alacakları verileri abonelerine sunacakları güvenli internet hizmeti kapsamında çalışan sistemlerine derhal aktarmakla yükümlü olacak.

BTK gönderilerin verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılmaması konusunda işletmecileri yükümlülük altına alacak.”

Yasa ne anlam ifade ediyor?

22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek yasa çerçevesinde dört internet filtresinden birini seçmek zorunlu olacak. Bu süreçte kullanıcılara ad ve şifre verilecek ve internetteki tüm hareketler kaydedilebilecek. Benzer uygulamalara sadece Çin, Malezya gibi ülkelerde rastlamak mümkün.

Avrupa Birliği ülkelerine bakıldığında BTK Başkanı’nın söylediklerinin aksine yasalarla kısıntılar yerine bilgisayarlara kurulan filtreleme programları tercih edilmesinin teşvik edildiği görülüyor.

BTK’nın yasaklı kelimeleri neden ve nasıl belirlediği bilinmiyor. Konuyla ilgili bireysel başvurularla bilgi edinme hakları kullanılarak kararın nasıl alındığı sorgulanıyor.

Olayların patlak verdiği yasaklı kelimelerle ilgili haber için: http://www.btnet.com.tr/24674-internette-yasakli-kelimeler-haberine-tibden-ilk-cevap-geldi.html

Konuyla ilgili ilk savunma için: http://www.btnet.com.tr/24705-%E2%80%9Cyasakli-kelimeler%E2%80%9D-suc-isleyenleri-daha-kolay-tespit-edebilmek-icinmis.html
YORUMLAR
haluk tas 04 MAYIS 2011 / 15:39 0 0
yani artık internette attığımız her adım takip edilecek, kayıt altına alınacak...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun