Yaşam Tarzı İnternet 21 EYLÜL 2012 / 16:47

Sanal sekse yasak geldi

Sanal sekse yasak geldi

Filipinler’de sanal seks ve video sohbetli online seks yasaklandı. Dünyanın birçok noktasında büyüyen bir sektör olan sanal seks, genç kadınların ve reşit olmayan kızların yapmaya zorlandığı bir iş.BBC News haberine göre, bu kanunu ihlal edenleri 250 bin Filipin pesosu, yani 6 bin dolar para cezası beklediği gibi, 6 aya varan hapis cezaları da gündeme geliyor. Bu yeni yasa, 15 Eylül’de Devlet Başkanı Benigno Aquino tarafından imzalanan Sibersuç Önleme Kanunu’nun da bir bölümünü oluşturuyor. Kanunu hazırlayan senatörlerden Edgardo Angara, haklama, sanal seks, kimlik hırsızlığı, çocuk pornosu gibi siber suçları tespit etmek, soruşturmak ve yok etmek için bu yasaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Yasa, emniyet birimlerinde bir ‘siber suç’ birimi kurulması anlamına geliyor. Kanuna uymayan eylemlerin cezasının tespiti için de özel eğitimli hakimlerin görev yaptığı siber suç mahkemeleri kurulması planlanıyor.

Filipinler’de sanal sekse karşı daha önce de sert kararlar alınmıştı. Bunun bir örneği, 2011 yılında iki İsveçli’nin Filipinlerde yürütülen bir sanal seks operasyonu kapsamında ömür boyu hapse mahkum olması. Bu işi yürütmek için interneti ve ödeme sistemini oluşturmada İsveçliler’e yardım eden üç Filipinli de 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Öte yandan, kanunun odaklandığı konu siber suç. Ama Filipinler’deki medya kuruluşları bu yasanın aynı zamanda basın özgürlüğünü yıpratmak için de kullanılabileceği endişesi içinde. Çünkü yasa, internetteki olumsuz, hakaret içeren yazıları da ‘siber suç’ olarak tanımlıyor.

Yasaya göre, sosyal ağlar ve blog’larda yapılan yorumlar da dahil olmak üzere online mecrada hakaret niteliğinde içerikleri yüzünden suçlu bulunan kişi, 12 yıla varan hapis cezaları ile karşılaşabilir. Hem de şartlı salıverme hakkı olmaksızın…

Bu yapı karşısında Medya Özgürlüğü ve Sorumluluk Merkezi bir açıklama yaparak, şeffaflığı, basın özgürlüğünü ve ifade özgürlüğünü destekleme konusunda genişlemeci olmaktan ziyade sınırlayıcı bir zihniyete sahip olunduğu eleştirisini yaptı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun