Yaşam Tarzı İnternet 17 HAZİRAN 2011 / 12:00

Sanal ortamda ezici güç: Facebook

Yeni üye alımı sayısında azalma olduğu haberlerine rağmen Facebook hala sosyal alanda ezici bir güç. Sosyal ağları kullananların yüzde 90’ı Facebook üyesi ve bunların en az yarısı aktif kullanıcı.Pew İnternet Araştırma Merkezi’nin yayınladığı 85 sayfalık sosyal medya raporuna göre sosyal platform kullanıcılarının yüzde 92’si Facebook üzerinde varlık gösteriyor. Yeni moda Twitter’ın kullanıcı oranı ise yüzde 13 olarak kaydedildi.

Sosyal paylaşım ağlarını ve kullanıcı alışkanlıklarını tüm yönleriyle değerlendiren rapora göre ezici sayıdaki kullanıcıya sahip Facebook, insanların internet ortamında zaman öldürdükleri yerleri ve iletişim kurdukları insanları radikal değişikliğe uğratan en güçlü platform olma özelliği taşıyor.

18 yaşın üzerindeki 2.255 ABD’linin geçtiğimiz yıl sonunda katıldığı ankette 1.787 kişinin aktif internet kullanıcısı olduğu ve bunların 975’inin sosyal ağları kullandığı ortaya çıktı. Yetişkinler arasında sosyal ağları kullananların yaş ortalaması yüzde 38 olarak bu sayının yüzde 56’sı kadın.

Facebook ve Twitter’cılar daha aktif

Bunun yanında bazı sosyal ağlar kullanıcı sayısı oranı bakımından fazla görünse de kullanım oranlarıyla geride kalıyor. Örneğin LinkedIn yüzde 18 ile Twitter’ın önünde görünüyor ama Fcebook ve Twitter kullanıcıları ağlarını çok daha aktif kullanıyor. Facebook kullanıcılarının yüzde 52’si ve Twitter’cıların yüzde 33’ü servisleri her gün ziyaret ediyor. LinkedIn’de bu oran sadece yüzde 6.

Tabii LinkedIn kullanıcılarının eğitim düzeyi de oldukça yüksek. Kullanıcıların yüzde 37’sinin üniversite mezunu olduğunun belirtildiği rapora göre Twitter ve Facebook’ta bu oran sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 21 olarak kaydedildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun