Yaşam Tarzı İnternet 29 NİSAN 2013 / 09:50

Sanal dünyanın yeni para birimi: Bitcoin

Son dönemde en çok konuşulan ödeme sistemi Bitcoin hakkında bilinmesi gerekenleri sizin için derledik.Geçtiğimiz ay çok kısa bir süre içine değerinde yaşanan astronomik artış, Bitcoin adlı sanal para birimini dünyanın gündemine taşıdı. Bundan 5 yıl kadar önce, 2008 yılında Satoshi Nakomoto adlı bir geliştirici sayısal ortamda hayat bulacak yeni bir ödeme sistemi modeli oluşturdu. Nakomoto’nun ortaya koyduğu modele göre bu elektronik para birimi güvenliğini sağlamak üzere açık kaynaklı bir şifreleme algoritması üzerine kurgulanacak ve herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmayacaktı. “Bitcoin” adı verilen bu yeni para biriminin kendi içinde tutarlı bir ekonomiye sahip olması için de bazı kurallar getirilmişti.

Uzun bir sessizliğin ardından, özellikle 2013 Nisan ayının başından itibaren yaşanan gelişmeler Bitcoin’i bir anda gündemin ilk sıralarına yerleştirdi. Bu yılın başında 13,50 dolar olan Bitcoin’in değeri Şubat ayı sonunda 33 doların üzerine çıktı. Nisan ayı başlarında hakkında ilk haberler çıkmaya başladığında değeri 100 doları zorluyordu. Ay ortasına doğru para biriminin değeri 266 dolara kadar yükseldi. Geçen yıl bu zamanlar tedavüldeki Bitcoin para biriminin toplam değeri 50 milyon dolarken bir anda toplam değer 1 milyar doların üstüne çıktı. Dünya ilk Bitcoin milyonerlerinden söz etmeye başladı.

Bitcoin değeri 150-160 dolar seviyesinde

Panik satışları, dünya genelinde çıkan haberlere bağlı olarak Bitcoin peşine düşen “madencilerin” sayısındaki patlama ve Mt. Gox gibi Bitcoin tabanlı borsalara yapılan saldırılar, bu sayısal para biriminin değerinin yükseldiği gibi hızla düşmesine neden oldu. Yine de yaşananlara bakılınca kayıp o kadar yüksek sayılmaz. Bu yazının yazıldığı an itibarıyla Bitcoin’in değeri hala 150-160 dolar arasında seyrediyordu ki, bu hiç de fena bir rakam değil.

Peki Bitcoin nedir? Bitcoin, internet üzerinden bir kişinin diğerine ödeme yapabilmesini sağlayan yazılım ve sanal bir para birimi olarak tanımlanıyor. Yani sayısal bir para birimi ve para aktarım sistemi. Herhangi bir aracı olmadan bir noktadan diğerine en kısa şekilde ödeme yapmayı sağlayan Bitcoin teknolojisi, dağıtımlı bir ağ üzerinde çalışıyor ve bu sayede ödemenin aktarımı için merkezi bir kuruluşa ihtiyaç kalmıyor. Bununla birlikte, bu sanal para biriminin avro ve dolar gibi diğer para birimlerine göre değeri de arz-talep dengesine göre belirleniyor. Herhangi bir finansal kuruluş tarafından kontrol edilmeyen bu para biriminin güvenliği ise şifreleme teknolojisiyle sağlanıyor.

Bitcoin nasıl kullanılıyor?

Eğer Bitcoin kullanmak istiyorsanız para transferini yapmanızı sağlayacak sanal bir cüzdana sahip olmanız gerekiyor. Bilgisayara indirilebilen cüzdan uygulaması, yönlendirmelerle Bitcoin alıp göndermeyi mümkün kılıyor. Diğer yandan bilgisayara yazılım yüklemeden web tabanlı sanal cüzdanlar da kullanılabiliyor. Web tabanlı uygulamalarla hesabınıza farklı yerlerden ve cihazlardan ulaşabiliyorsunuz. Burada kritik olan nokta ise şifre güvenliği ve güvenirliği olan bir platformla çalışmak.Bitcoin sistemi ile yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme, noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanıyor. Bitcoin’ler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese imzalanarak gönderiliyor. Sistemde yapılan her para aktarımı ağa bildiriliyor ve bloklanıyor. Bloklama o ödeme işlemine tarih damgası vurulması anlamına geliyor. Bu sayede ödeme doğrulanıyor ve aynı para birden fazla kez harcanamıyor.

Bitcoin, MtGox, BitStamp gibi bilinen Bitcoin satın alma sitelerinden tedarik edilebiliyor. Bunun yanı sıra değiş tokuş sitelerinden ve şahıslardan da Bitcoin satın alınabiliyor. Burada temel kural ise sanal paranın satın alındığı kaynağın güvenilir olduğundan emin olmak. Bitcoin Türkiye sitesinde yer alan habere göre, yakın zamanda Bitcoin’lar özel fiziksel cüzdanlarla da taşınabilir hale gelecek. Bunun için kullanılacak özel donanım için çalışmalar sürüyor.

Bitcoin madenciliği

Bitcoin madenciliğini (mining), sanal para kullanımından ayırmak gerekiyor. Zira madencilik ayrı bir süreç olarak nitelendiriliyor. Bitcoin madencilerinin bilgisayar kapasitesinin toplamı, Bitcoin ağının temelini oluşturuyor.

Deneysel olarak başlatıldığı belirtilen Bitcoin şu anda hiçbir resmi kurum tarafından desteklenmiyor. Bununla birlikte Bitcoin, dünyada 100 binden fazla kullanıcıya ulaşmış durumda. Küresel sanal bir para olma yolunda ilerleyen Bitcoin, pek çok internet sitesinde kullanılabiliyor. Bitcoin’in hızlı yükselişi finans kurumlarının da dikkatini çekiyor. Bloomberg’e açıklama yapan PayPal Başkanı David Marcus, Bitcoin ve benzeri ödeme sistemlerini yakından takip ettiklerinin belirtti.

Temkinli yaklaşılan bu sanal para birimi henüz riskli olarak nitelendirilse de geleceğinin parlak olduğunu söyleyebiliriz. Finans kuruluşlarının dikkatini çekmeye başlamış olması bunun önemli bir işareti. Görünen o ki kullanım alanı çoğaldıkça Bitcoin, daha fazla konuşulur hale gelecek.

Bitcoin ile ilgili ayrıntılı bilgiye pek çok kaynaktan ulaşılabiliyor. Eğer bu sistemi kullanmak istiyorsanız bu kaynakları ayrıntılı şekilde incelemenizi tavsiye ederiz. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi kolayca ödeme yapmayı sağlayan bu sistem riskleri de beraberinde getiriyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Um63OQz3bjo[/youtube]

Bu konuda daha fazla bilgiye erişmek isteyenler www.bitcoin.org adresini kullanabilir. [Ed: Teşekkürler Ceren]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun