Yaşam Tarzı İnternet 01 KASIM 2012 / 16:09

Rusya internetinde fırtınalar kopuyor

Rusya'da devlet internete müdahale edebilecek!

Rusya’da çocukları internetteki zararlı içerikten korumak için ilgili internet sitelerinin devlet tarafından kapatılmasına izin veren bir yasa hayata geçti. Yetkililer böylece bir mahkeme kararı gerekmeksizin, internet sitelerini kara listeye alıp çevrimdışı hale getirebilecek.Parlamentoda onaylanan kanun, son olarak Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından da Temmuz ayında imzalanmıştı.

BBC News haberine göre, insan hakları grupları ise yasanın ülkede sansürü artırabileceği endişesini dile getiriyor. Kanun, halihazırda uygulanan Bilgi Yasası’nda bir değişiklik olarak yürürlüğe girdi.

Yetkililer, bu yasayla hedefin çocuk pornosu içeren, nasıl intihar edilebileceğine dair detaylar sunan, kullanıcıları uyuşturucu alma konusunda cesaretlendiren internet sitelerinden vatandaşları korumak olduğunu vurguluyor.

Eğer internet sitelerinin kendisi kapatılamazsa, bu durumda internet servis sağlayıcılar ve web barındırma şirketleri söz konusu sitelere erişimi engellemeleri konusunda baskıyla karşılaşabilecek.

Halkı kontrol altına almak için mi?

Sivil toplum kuruluşları elbette çocukların erişmemesi gereken bazı siteler olduğunu, ama uygunsuz içeriğe erişimin böyle sınırlandırılmaması gerektiğini dile getiriyorlar.

Bazı kesimlere göre bu yasa, Putin’in halkı kontrol altına alma yönünde yeni hamlesi. Devletin farklı siteleri kapatmaya başlayacağı eleştirisini yapanlara göre, demokrasi vurgusuyla hareket eden siteler çevrimdışı olma riskiyle karşı karşıya. Bu da internette konuşma özgürlüğüne yönelik saldırı demek. Çünkü devletin bir siteyi kapatmak için ‘site çocuklar için zararlı’ demesi yeterli.

Ama ırkçı siteler gibi, aslında çok daha zararlı içeriklere sahip birçok site de mevcut. Yasayla aslında bu tarz sitelerin de kapatılabilmesi gerekiyor, ama eleştiren kesimlere göre hükümet bu tarz sitelere bakmıyor ve bu tarz siteleri kapatmak için hiçbir adım atılmıyor.Yandex de yasaya tepkili

Sivil toplum kuruluşlarına ek olarak, Rus arama motoru Yandex, sosyal medya portalı Mail.ru ve Wikipedia’nın Rusça versiyonu gibi internet siteleri de bu yasaya karşı tepkili. Yandex, ‘everything will be found’ logosundaki ‘everything’ kelimesini geçici olarak sildi.

Bir sözcü de, “Yeni yasanın işleme yolu yürütmenin uygulamalarına bağlı olacak. Yandex, diğer önde gelen Rus sitelerle birlikte, kanun koyucularla bu yasanın işleme yöntemini tartışmaya hazır” açıklamasını yaptı.

Temmuz ayında Rus sosyal ağ sitesi Vkontakte, kullanıcıların ana sayfalarına gönderdiği mesajlarda, yasanın gelecek için bir risk taşıdığı uyarısını yapmıştı.

Tüm bunlara rağmen, Rusya İletişim Bakanı Nikolai Nikiforov, bu tarz endişelerin çok abartılı olduğunu söyleyerek, “İnternet her zaman özgür bir alan olmuştur. Hükümetin amacı kesinlikle sansür değil. LiveJournal, YouTube ve Facebook sosyal sorumluluk sergileyen şirketler ve sadece eğer Rus yasalarına uymayı reddederlerse engellenecekler. Bence bunu yapmazlar” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun