Yaşam Tarzı İnternet 27 HAZİRAN 2012 / 10:35

Rus Muhalefeti'nin güçlü isminin Twitter hesabı ele geçirildi

Rus Muhalefeti'nin güçlü isminin Twitter hesabı ele geçirildi

Sosyal medya her ne kadar insanların iletişimlerini arttıran verimli bir unsur olsa da, kötü niyetli insanların eline geçtiğinde oldukça tehlikeli bir silah haline dönüşebiliyor. Rusya’da yaşanan son olay buna çok iyi bir örnek. Muhalefetin en etkili isimlerinden olan Alexei Navalny’nin Twitter hesabı haklandı. Eylemi gerçekleştiren siber saldırganlar, Navalny’nin profil fotoğrafını değiştirmenin yanı sıra, takipçilerine kışkırtıcı ve hakaret içeren birçok mesaj gönderdiler. Navalny tarafından yapılan açıklamada, olayın Putin yanlılarının işi olduğunu iddia edildi. Navalny’nin sözcüsü yaptığı açıklamada, yeni bir Twitter hesabı açmayı düşünmediklerini, mevcut hesabın kontrolünü tekrardan almayı çalıştıklarını söyledi. Bunun yanı sıra, takipçilerinden gelen sahte mesajların dikkate alınmaması rica edilirken, gerçekleşen talihsiz durum için özür dilendi.

Gerçekleştirilen bu eylemle birlikte, sosyal medyanın ne denli etkili bir propaganda silahı olarak kullanabileceği bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu. Daha önce medya üzerinde suni gündemler yaratılarak daha uzun zamanda kişiler üzerinde ‘karalama kampanyaları’ yapılırken, sosyal medya kullanılarak bu durum sadece bir kaç saat içinde yapılabiliyor. Bu sayede dezenformasyon yayılarak kişiler hızla itibarsızlaştırılıyor. Navalny sadece bir günde 5500 takipçi kaybetti.

Navalny daha önce polisin evini bastığı belirtirken, iPad ve kişisel bilgisayarlarına el konulduğunu söyledi. Konuyla ilgili polisi suçlayan Navalny, kişisel bilgilerinin ve şifrelerinin polis tarafından sızdırıldığını iddia etti.

Karşı taraftan gelen açıklamalarsa işin tam aksi yönünü işaret ediyor. Navalny’nin kendisinin planladığını bu eylemi başkalarının üzerine yıkarak, daha önce evini basan polisleri zan altında bırakmak istediğini iddia ediyorlar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun