Yaşam Tarzı İnternet 19 TEMMUZ 2011 / 11:28

Rupert Murdoch’a bir darbe de LulzSec’ten geldi

LulzSec haklayıcı grubunun son hedefi, son günlerde telefon dinleme skandalıyla adından çok söz edilen News International’ın sahip olduğu The Sun gazetesinin internet sitesi oldu. Siteye müdahale eden LulzSec, ziyaretçileri Rupert Murdoch'un öldüğü haberine yönlendirdi. Gazeteyi internet sitesinden takip edenler, önce yayın grubunun patronu Rupert Murdoch’un evinin bahçesinde ölü bulunduğuna dair yalan bir habere yönlendirildi. Sun’ın internet sitesinin ziyaretçileri, daha sonra kendilerini grubun Twitter sayfasında buldular.

Sony gibi dev şirketlere de daha önce saldırılar düzenleyen Lulz Security, Twitter aracılığıyla saldırının sorumluluğu üstlendi. BBC News’ın haberine göre, siteyi bir süre sonra toparlayan News International ise neler olup bittiğinin farkında olduğunu söylemekle yetindi, daha fazla yorumda bulunmadı.

LulzSec'in hakladığı thesun.co.uk sitesine girmek isteyen okurlar, new-times.co.uk sitesine yönlendirildi. Sitenin manşet haberinde ise ‘Medya devinin cesedi bulundu’ başlığı yer alıyordu. Bu yalan haberde, Murdoch’ın yüksek miktarda paladyum yedikten sonra ölü bulunduğu yazıyordu. Bu haberin ardından, ziyaretçiler LulzSec’in Twitter hesabına yönlendiriliyordu.

Hesaptaki mesajlardan birinde ‘Sun çalışan verileri haklandı’ iddiasıyla bir mesaj da yer alıyordu. Bir diğer mesajda da, ‘Bizi yakalayın. Size meydan okuyoruz. Biz durdurulamaz haklayıcı bir nesiliz…’ yazıyordu.Dağıldıklarını açıklamışlardı, yeniden ortaya çıktılar

BBC teknoloji muhabiri Iain MacKenzie’ye göre Sun internet sitesine yönelik saldırı, LulzSec’in ‘hacktivist’ karakteriyle örtüşüyor. MacKenzie, “News International şirketini sarsan skandal göz önüne alındığında, bu saldırı çok da önemli değil. Ama bu hamle en azından ironik bir hamle” dedi.

Öte yandan LulzSec geçtiğimiz ay dağıldığını açıklamış, Twitter hesabından yapılan bu açıklama sonrasında daha fazla detay verilmemişti. Öyle görünüyor ki Sony, Nintendo, Fox ve PBS, CIA, ABD Senatosu gibi önemli noktalara saldırılarıyla adından söz ettiren grup eylemlerine devam edecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun