Yaşam Tarzı İnternet 05 AĞUSTOS 2013 / 11:27

Roger Waters hem İstanbul'u hem sosyal medyayı salladı

İngiliz rock grubu Pink Floyd’un kurucusu ve efsanevi vokalisti Roger Waters, dünyanın en büyük sahne organizasyonu olarak kabul edilen The Wall turnesi kapsamında İstanbul’da verdiği konserinde Gezi eylemlerinde hayatını kaybedenleri andı.Roger Waters, İTÜ Arena’da verdiği konserde ünlü şarkısı The Wall’ı “Devlet teröründe ölenler”e adadığını söyleyerek eylemler süresince hayatını kaybedenleri andı. Sahnede kurulan duvara Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve komiser Mustafa Sarı’nın fotoğraflarını duvara yansıtıldığı konserde Waters’ın Gezi eylemlerine verdiği bu desteğin ardından konseri izlemeye gelen binlerce kişi sık sık “Her yer Taksim, her yer direniş” ve “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları attı. Konserde ayrıca 2007 yılında İran’da yapılan protestolarda öldürülen Nida Ağa Sultan, Bağdat’ta patlayan bir bomba sonucu hayatını kaybeden A.Kinani, 1961 yılında idam edilen Adnan Menderes, 1993 yılında öldürülen Uğur Mumcu ve 2007 yılında öldürülen Hrant Dink gibi isimler de, fotoğrafları Gezi eylemlerinde ölenlerinin fotoğraflarından ayrı olarak duvara yansıtılarak anıldı. Roger Waters’ın konseri esnasında verdiği bu destek sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı ve Twitter’da oluşturulan “Roger Waters” etiketi kısa süre içerisinde dünyada en çok konuşulan konular arasına girdi.

"Bu konser adalet için"

Konserine Türkçe olarak “Merhaba İstanbul. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Bu konser adalet için. Dünyadaki devlet terörü kurbanlarına adıyorum." diyerek başlayan Roger Waters, sahneye kurulan duvarda Gezi eylemlerinde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının gösterilmesi esnasında ise “Sizi hep hatırlayacağız” dedi.

Roger Waters, 2 Haziran tarihinde Facebook’taki resmi hesabı olan “Roger Waters The Wall” (www.facebook.com/rogerwaters) üzerinden de bir not paylaşarak Türkiye’deki eylemlere destek verdiğini duyurmuştu.Roger Waters’ın 2 Haziran’da paylaştığı notu:
“Türkiye’deki tüm dostlarıma… Yanınızdayım. Yanınızdayız. Otokrasi ve baskı güçlerine direnmekte çok haklısınız. Kim oldukları önemli değil. Eğer ben interneti doğru okuyorsam, sizin durumunuzda otokratik, dindar yobazlara karşı savaşıyorsunuz. Türkiye sizin ülkeniz, sizi destekliyoruz ve özgürlüğünüzü elde etmenizi umuyoruz.

Ne zaman bir erkek, bir kadın ya da çocuk sokaklara çıksa ve insan hakları için, kendi kaderini tayin etmek için, demokrasi için, Mistress Liberty (Bayan Özgürlük) için ayaklansa dünyanın geri kalanı onlara borçlanır.

Panzerden fışkıran suyun karşısında, göz yaşartıcı gaz bulutlarının içinde fiziksel olarak sizinle değiliz ama ruhen sizinleyiz. Duruşunuzu alkışlıyoruz çünkü kolay olmadığını biliyoruz.

Büyük ülkeniz doğu ile batı arasındaki eşikte duruyor. İstanbul medeniyet tarihinde bir efsane. Bugünkü direnişiniz hepimiz ile karanlık çağlara geri dönüş arasında bir dönüm noktası olabilir.

BUGÜN YAPTIĞINIZ ŞEYDEN DAHA ÖNEMLİ HİÇBİR ŞEY YOK:

Sevgi, gözyaşları ve büyük saygıyla,

Roger Waters”

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rEigxEFr3m0[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun