Yaşam Tarzı İnternet 02 ŞUBAT 2012 / 15:06

Retweet etti 7 yıl hapis aldı

Retweet etti 7 yıl hapis aldı

Güney Kore vatandaşı, Kuzey Kore’den bir Twitter mesajını “retweet” yaptığı için 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Sosyalist Parti üyesi  24 yaşındaki Park Jeonggen, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Kim Jong-il’e ithafen Kuzey Kore resmi Twitter adresinden atılan "Çok Yaşa Kim Jong-il" (Long Live Kim Jong-il) mesajını retweet edince düşmana yardım etme suçundan tutuklandı.

Amnesty International’dan Sam Zarifi, Güney Koreli yetkililerin, Park’ın alaycı yaklaşımını anlamayarak akıl tutulması yaşadıklarını belirtti ve durumun gerçekten çok saçma olduğunu ve Park’ı böyle suçtan dolayı hapse atmanın insan haklarına aykırı olduğunu ekledi. Ayrıca  NSL yasasının insanların düşüncelerini yansıtmaları konusunda onları oldukça kısıtladığını söyledi.

İşin ilginç yanı Güney Kore Sosyalist Parti, Kuzey Kore ile iyi ilişkiler içinde değil. Hatta sıklıklar politikalarını eleştiriyor.

Konuyla ilgili konuşan Park, sadece şaka amaçlı “retweet” attığını fakat bunun yanlış anlaşılabileceğini düşünmediğini belirtti. Bunun yanı sıra Kuzey Kore’nin komünist politikalarını desteklemediğini ama onların kültürlerini de öğrenmek ve incelemek gerektiğini ekledi.

11 Ocak tarihinden beri gözaltında bulunan Park, 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.