Yaşam Tarzı İnternet 08 OCAK 2013 / 10:51

RedHack YÖK'e bir kez daha saldırdı

Yılbaşında ODTÜ’de yaşanan olayları protesto etme amacıyla YÖK’e saldırı düzenleyen RedHack, YÖK’ü bir kez daha hedef alarak, üniversitelerde yaşanan yolsuzluklarla ilgili birçok gizli belgeyi Twitter üzerinde yayınladı. RedHack, YÖK'ün elektronik paylaşım sistemi ebys.yok.gov.tr sitesine girerek aralarında gizli ibaresi bulunan 60 binin üzerinde dokümanı ele geçirdiklerini duyurdu.

Twitter hesabında “YÖK sisteminden elimize tonla belge geçti. Daha sonra yayınlayacağız” dedikten kısa bir süre sonra belgeleri yayınlamaya başlayan RedHack, 60 binin üzerinde dokümanı ele geçirdiğini duyurdu.

YÖK'ün sitesine bağlı eğitim sayfasını adresini saat 04.30'da ele geçiren grup, ilk olarak Giresun Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Kurulumu projesi kapsamında gerçekleştirilen makine ve teçhizat alımı sırasında yapılan yolsuzlukla ilgili belge paylaştı. Gizli belgede usulsüzlük iddialarına karışan öğretim üyelerinin isimleri de yer alıyor.

RedHack Twitter hesabı üzerinden şöyle konuştu;
"YÖK fişi çekti. Elimizdeki belgelerden örnek olarak az sonra yaymlayacağız. O ana kadar siz YÖK'e yazılanlara bakın. Elimizde belgeler olduğunu göstermek için 5 dakikaya kadar Giresun Üni Yolsuzlukla ilgili 'gizli' ibaresinin olduğu bir belge yayımlayacağız"

Yayınlanan belgelere ve daha detaylı bilgiye RedHack Twitter hesabı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Günceleme: Konuya dair konuk yazarımız Emre Sets Turan detaylı bir analiz kaleme aldı. Yazıyı bu adreste okuyabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun