Yaşam Tarzı İnternet 18 TEMMUZ 2013 / 13:19

RedHack ve Anonymous “Gezi operasyonlarına" devam ediyor

Hacker grupları Adana Vergi Dairesi Başkanlığı ve Ak Parti Düzce İlçe Başkanlığı’na saldırarak uzun süre erişime kapanmasına neden oldu.28 Mayıs’ta başlayan ve Türkiye ile birlikte tüm dünyada da büyük yankı bulan Gezi Parkı eylemleri ses getirmeye devam ediyor. Kendilerini Marksist ve Sosyalist olarak tanımlayan ve Kızıl Hackerlar olarak bilinen hacker grubu RedHack, Gezi eylemleri boyunca Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok kamu kurumunun resmi internet sitesini hack’lemişti. Twitter hesabı üzerinden tweetlerle de eylemlere destek veren RedHack, operasyonlarına bir yenisini daha ekledi.

Dün akşam saatlerinde Adana’nın Seyhan İlçesi’ne bağlı Akkapı Mahallesi’nde toplanan bir grup Gezi Parkı eylemleri süresince ölenleri anmak için yürüyüş düzenledi. Gezi Parkı eylemleri nedeniyle hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankartlarla harekete geçen gruba polis, yürüyüşün kanunsuz olduğunu belirtmesinin ardından müdahale etmeye başladı. Geç saatlere kadar müdahaleler esnasında yer yer biber gazı kullanılırken, TOMA’lardan sıkılan tazyikli sular ile de yürüyüş yapan grup dağıtılmaya çalışıldı.

Bu gelişmenın ardından RedHack, yürüyüş yapanlara destek vermek ve yapılan müdahaleyi protesto etmek amacıyla Adana Vergi Dairesi Başkanlığının sitesi olan www.adanavdb.gov.tr ‘yi hacklediğini duyurdu. RedHack’in resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada “Diren Adana” mesajı ile verilen hack duyurusunun ardından uzunca bir süre Adana Vergi Dairesi’nin sitesine erişilemedi.

Anonymous Turkey ise Ak Parti Düzce İlçe Başkanlığı’nı hedef aldı

Çeşitli siyasi olayları genellikle devlet kurumlarına düzenledikleri saldırılar ile protesto eden aktivist grubu, Anonymous ise Gezi eylemlerinin 4. gününde yayınladıkları bir video ile eylem yapanların yanında olduklarını söyleyerek, polisin uyguladığı orantısız güce karşın “Türkiye Hükümeti bizi bekleyin” mesajı ile kamu kurumlarının internet sitelerine düzenleyecekleri saldırıların mesajını vermişti.

Ardından resmigazete.gov.tr, mam.gov.tr, tccb.gov.tr, istanbul.gov.tr, iem.gov.tr, dsi.gov.tr, akparti.org.tr, ankara.bel.tr, millisaraylar.gov.tr, mobese.iem.gov.tr gibi birçok siteye saldırı düzenleyen Anonymous’un Türkiye ayağı olan Anonymous Turkey, Ak Parti Düzce İlçe Başkanlığı’na erişimi durdurdu. Gece geç saatlere kadar erişim sağlanamayan www.akpartiduzce.com, sabaha karşı erişime açıldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun