Yaşam Tarzı İnternet 23 AĞUSTOS 2013 / 16:55

RedHack, Türkiye Belediyeler Birliği’ni hackledi

RedHack, Gezi Parkı eylemleri için erişime kapattığı sitelere bir yenisini daha ekledi.Grup, Gezi Eylemleri sırasında Eskişehir’de dövülerek hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz ve Reyhanlı saldırıları sonrasında belge sızdırdığı gerekçesiyle suçlanan er Utku Kali için Türkiye Belediyeler Birliği’ne ait www.tbb.gov.tr sitesini erişime kapatarak sistemdeki tüm kullanıcı kimlik no ve şifrelerini yayınladı.

Ali İsmail Korkmaz, Utku Kali ve tüm direniş şehitleri için Twitter hesabı üzerinden “5 dakika içinde Kendini "baş" sanan birine ait bir sistemin tüm kullanıcı kimlik no ve sifrelerini yayınlıyoruz." şeklinde bir tweet atan hacktivist grup RedHack, 15 dakika sonra ise TBB'nin veri tabanındaki tüm kimlik no ve şifrelerini takipçileriyle paylaştı.

Takipçilerinin verilen kullanıcı bilgileri ile siteye nasıl giriş yapacaklarını da twitter üzerinden yayınlayan grup, ayrıca bu eylemi Ali İsmail Korkmaz, Utku Kali ve Gezi eylemlerinde hayatını kaybedenlerin tamamı için gerçekleştirdikleri mesajını verdiler. Kadir Topbaş’ın başkanı olduğu Türkiye Belediyeler Birliği’nin resmi web sitesini hackleyen grup Twitter’dan yayınladığı belgelere ise şu notu düştü:
“Not: Bu asagidakiler cozulmus sifrelerdir, yukarıdaki adrese girerek 11 rakamlı kimlik no ve sifrelerle giriş yapabilirsiniz..”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun