Yaşam Tarzı İnternet 28 HAZİRAN 2013 / 09:47

RedHack: "Kamu kurumlarının borçlarını sildik"

Redhack İstanbul İl Özel İdaresi’nin sitesi ve otomasyon sistemini haklayarak kamu kurumlarının altyapı borçlarını sıfırladığını duyurdu.Twitter üzerinden yaptığı duyuruyla İstanbul İl Özel İdaresi’nin sistemine sızarak pek çok kamu kurumunun devlete ödeyeceği telefon, su, doğalgaz, elektrik ve internet borçlarını sildiğini iddia eden Redhack aynı zamanda otomasyon sisteminin yönetim panelinin kullanıcı adı ve şifresini değiştirerek Twitter üzerinden yayınladı.

İnsanları sisteme girerek kamu kurumlarının borçlarını silmeye davet eden haklayıcı grup, aynı zamanda sistem içerisinde Gezi Parkı protestolarında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert gibi isimler için hayali kamu kurumları oluşturduğunu belirtti. Olay üzerine İstanbul İl Özel İdaresi’nin sitesi belirli bir süre için erişime kapalı durumda kaldı.

RedHack’in eyleminin ardından İstanbul İl Özel İdaresi’nin sitesi erişime kapatıldı. Ancak RedHack Twitter’dan “Birçok sistemde kimse bilmeden neleri sildik, neleri ekledik.. Korkarım kimse bilmeyecek, bilemeyecek” diye yazdı.

Grup, bazı trafik cezalarını sildiklerini ve memura zam yaptıklarını açıkladı.

İl Özel İdaresi: "Faturalar silinmedi"

Bu arada İl Özel İdaresi'nden konuyla ilgili kısa bir açıklama yapıldı. Radikal'de yer alan açıklamada konuşan İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, siber saldırı ile ilgili "Yarım saat süren yoğun bir saldırı oldu. Ancak faturaların silinmesi söz konusu değil. Bir-iki okul adını değiştirmişler. Biz tedbirliydik. Arkadaşlarımız gerekli önlemleri aldılar" dedi.

İl Özel İdaresi'nin Hürriyet'e yaptığı açıklama ise şu şekilde:
Bazı medya kuruluşlarında idaremizin otomasyon programının hacklendiğine ilişkin haberler yapılmıştır. Saldırgan grubun kamuoyunu yanıltıcı iddialarına açıklık getirmek için aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Bu sabah saat 06:30 sularında İstanbul İl Özel İdaresi’nin Fatura Otomasyon programına redhack gurubu tarafından hack saldırısı düzenlenmiştir. Fatura Otomasyon programı ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sadece veri giriş ekranı olarak tasarlanmıştır. Sistem ile İstanbul’da ki eğitim kurumlarının fatura takibinin daha hızlı bir biçimde yapılması amaçlanmıştır. Yani program üzerinde sadece fatura takibi yapılmakta olup herhangi bir tahakkuk (ödeme) işlemi yapılmamaktadır.

Sisteme kayıtlı herhangi bir faturanın silinmesi, güncellenmesi söz konusu değildir. Faturalarla ilgili asıl kayıtlar ilgili kurumlarda tutulmaktadır. Bu arada Hack saldırısı sonucunda sadece yeni kurum eklemesi yapılmıştır. Basında yer aldığı gibi kurumların borçlarının silinmesi, güncellenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Söz konusu gurubun tamamen kamuoyunu yanıltma amaçlı bir girişimidir. Konu ile ilgili olarak adli mercilere başvurular yapılmıştır.

Gerekli önlemler alınıp fatura otomasyon sistemi tekrardan erişime açılmıştır.
YORUMLAR
ercan 29 HAZİRAN 2013 / 09:44 0 0
siz hakleyin devlet de arkasında kanun çikarır...yoksa siz ...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun