Yaşam Tarzı İnternet 16 TEMMUZ 2012 / 15:15

RedHack elindeki belgeleri yayımlamaya başladı

RedHack elindeki belgeleri yayımlamaya başladı

RedHack, eylemlerini destekleyen akademisyen ve gazetecilerin tehdit edilmesi üzerine ellerindeki ihbarcıların adlarını sansürsüz yayımlamaya başladı.RedHack, Akıncılar adlı hacker grubunun, RedHack’i ve eylemlerini destekleyen akademisyen ve yazarların kişisel bilgilerini yayımlamasına tepki gösterdi ve karşı eylem yapacağını açıkladı. RedHack, ''Ta en başından başlayarak bugüne kadar elimize ne geçtiyse sansürsüz yayımlayacağız'' dedi.

Akademisyen ve gazetecilere ait bilgileri yayımlayanlara da kendileriyle aynı muamelenin yapılmasını isteyen RedHack, 00.30 itibarıyla 77 megabyte boyutundaki .txt dosyasında ihbarcıların şifresiz dosyasını internete yüklemeye başladı. Şu anda üç adet farklı paylaşım sitesinde RedHack dosyaları yer alıyor.

Bakanın ‘çok farklı bir yol’ dediği

Daha önce çok sayıda bakanlığın, AKP il başkanlıklarının, emniyet müdürlüklerinin ve Fethullah Gülen’e ait internet sitelerini hackleyen RedHack, geçtiğimiz haftalarda Dışişleri Bakanlığı’nın sitesini çökertmiş, ele geçirdiği bazı bilgileri kamuoyuyla paylaşmıştı. 40 binden fazla kişi tarafından takip edilen RedHack’in Twitter sayfası eylem sonrasında kapatılmıştı.

Şu anda https://twitter.com/KizilHackerlar adresinde 20 bine yakın takipçi edinen RedHack, belgeleri de kendi Twitter hesabından yayımladı.

RedHack’in “terör örgütü” olduğu iddialarının dillendirilmesinden kısa bir süre sonra redhackgercekleri.blogspot.com adresinden yayınlar yapılmaya başlanmış, Redhack’e destek veren akademisyen ve gazeteciler tehdit edilmişti. Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve BThaber Gazetesi yazarı Özgür Uçkan, BirGün muhabiri Olgu Kundakçı ve Çağdaşses yazarı Ece Sevim Öztürk hedef gösterilmiş, yayınlarda “Devlet sitelerine saldıran bu tür terör yanlısı gruplara desteğinizi iletmeden önce iki kere düşünmekte fayda var”, “Devlet görevlilerinin bilgilerini yayımlamayı ifade özgürlüğü olarak gören herkes saldırımızdan nasibini alacak” gibi cümlelerle tehditler savrulmuştu.