Yaşam Tarzı İnternet 16 KASIM 2015 / 10:07

Reddit'e erişim engellendi

Devletin sosyal medya üzerindeki baskı devam ediyor. Alınan yeni kararla birlikte Reddit, devlet tarafından erişimi engellenen siteler arasındaki yerini aldı.

Geçtiğimiz günlerde Facebook tarafından açıklanan şeffaflık raporunda, Hindistan ile beraber "erişimi engelleme" konusunda başı çeken Türkiye, bu kez de Reddit'e erişimi engelledi. İki gün önce başlayan sıkıntı ile birlikte kullanıcılar, sosyal medya platormu Reddit'e erişemezken, hükümet tarafından uygulanmaya konan bu engelin ne zaman kalkacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Reddit'e ulaşmaya çalışan kullanıcılar farklı DNS adresleri ile sosyal medya sitesine erişmeye devam ederlerken, otomatik DNS kullanıcıları siteye girdiklerinde aşağıdaki yazı ile karşılaşıyorlar; 

"5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi(reddit.com)hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın13/11/2015tarih ve 490.05.01.2015.-252804 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun