Yaşam Tarzı İnternet 15 KASIM 2011 / 18:00

Red Hat ve Facebook veri merkezlerinin verimliliğini arttırmak için işbirliğine gitti

Red Hat veri merkezlerini yeniden tanımlıyor

Red Hat, gelecek nesil veri merkezini yeniden tanımlamak amacıyla Facebook tarafından oluşturulan Open Compute Projesi’ne ve üyelerine teknoloji, tasarım ve geliştirme konusunda katkıda bulunmayı hedefliyor.Açık kaynak çözümleri ve bulut bilişim alanınlarında faaliyet gösteren Red Hat, Facebook’un mümkün olan en düşük maliyetle en verimli programlama altyapılarından birini oluşturmak amacıyla başlattığı Open Compute Projesi’ne katıldığını açıkladı.

Red Hat Teknoloji Yöneticisi Brian Stevens, Open Compute Zirvesi’nin açılış konuşmasında Open Compute Projesi’nin (Açık Programlama Projesi) global veri merkezlerinin enerji verimliliğini dönüştürecek açık kaynak geliştirme modelini kullandığını belirtti.

Open Compute Projesi ile, Facebook, gelişen teknolojilerini paylaşmak amacıyla açık kaynak yazılımı geleneğini kullanarak veri merkezleri oluşturma misyonunu benimsedi. Projenin veri merkezleri daha düşük enerji kaybı, güç tüketimi ve sistem ısı çıktısını binaları ısıtmak için kullanmak gibi kaynakların yeniden kullanımı yoluyla, verimliliği arttırmayı amaçlıyor.

Kuruluş, Prineville-Oregon’daki ilk Open Compute Project veri merkeziyle, diğer hizmetlerine kıyasla yüzde 24 daha az maliyetle enerji verimliliğinde yüzde 38 oranında artışa ulaştı.Red Hat Teknoloji Yöneticisi ve Başkan Yardımcısı Brian Stevens, “Red Hat açık kaynak geliştirme modelini tanımlayan açıklık, işbirliği ve teknoloji katkısı ilkelerine dayanıyor. Facebook, Open Compute Project ile, açık kaynak modelinin gücünü veri merkezlerinin tasarlanma ve oluşturulma biçimlerini yeniden tanımlamak için kullanıyor. Sürekli yeniliklere ve son kullanıcı değerine odaklandığımız düşünüldüğünde, hem Red Hat ürünlerinin bu sistemler üzerindeki yararlarını arttıracak hem de bir bütün olarak açık kaynak teknolojilerine erişimi genişletecek bu projede yer almamız son derece doğal.”

“Open Compute Project” gibi çabalar, açık kaynağı başka bir düzeye taşıyor; veri merkezi ölçeğinde bilgi ve en iyi uygulamaları, sürdürülebilirliği, maliyet ve verimliliği endüstrinin daha büyük bir bölümüyle paylaşarak kolektif bilginin gücünü arttırıyor“ diye belirten 451 Group kıdemli analisti Jay Lyman, sözlerine şöyle devam etti: "Facebook ve diğer destekleyiciler Ret Hat'in katılımıyla teknoloji ve açık kaynak güvenilirliğini kazanan çabalarından ötürü övgüyü hak ediyor.”

Open Compute Projesi hakkında daha fazla bilgi almak için http://opencompute.org/ adresini, Open Compute Zirvesi hakkında daha fazla bilgi almak için http://opencompute.org/summit adresini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun