Yaşam Tarzı İnternet 04 TEMMUZ 2012 / 15:12

Ragnarok Online Türkçe olarak dönüyor

2012 yılında Türkiye'deki online oyun sektörü yükselişini sürdürürken, Türkiye’de ilk oynanan online oyunlardan olan Ragnarok da Türkçe olarak geri dönmeye hazırlanıyor. Son yapılan araştırmalarda oyuncuların online oyunlara 400-500 milyon dolara yakın bir para harcayacağını gösteriyor. Bu durumu değerlendirmek isteyen Ragnarok, Gravitiy Europe desteğiyle birlikte pazara geri dönmeye hazırlanıyor.

Newzoo’nun yakın zamanda yaptığı “Çevirimiçi oyuncu oranları” araştırmasının yanısıra Türkiye’ye yatırım yapan oyun firmalarının sayısının arttığı da dikkati çekiyor. Gravity Europa’nın da zaten Türkiye’de sevilmiş ve tutulmuş bir oyunla geri dönüyor olması çok da şaşırtıcı durmuyor. Newzoo araştırmasında, Türkiye’de bulunan 30 milyon internet kullanıcısının 21 milyonunun online oyunlarda vakit geçirdiğini ve bu nüfusun yıl sonuna kadar 500 milyon dolara yakın bir meblağı oyunlara harcayacağını açıklamıştı.

2004 yılında Türkiye’ye Türkçe içerik sağlayarak yayın hayatına başlayan Ragnarok Online, P2P modeli ile hizmet veren bu oyun sosyal etkileşimin üst düzey olduğu, PvP modelinin yanında getirdiği WoE ile birlikte Türk oyunculara güzel deneyimler yaşatmaya başlamıştı. Oyunun tamamen Türkçeleştirilmiş versiyonu Ağustos ayında online oyunseverlerle buluşacak.