Yaşam Tarzı İnternet 13 AĞUSTOS 2014 / 15:07

Politikacılar tarayıcının eklentisine takıldı

16 yaşındaki programcı Nicholas Rubin, ABD siyasetinde paranın etkisini görebilmeyi oldukça kolaylaştıran bir tarayıcı eklentisi yaptı ve bu eklentiye ‘Greenhouse’ adını verdi.Eklentinin kullanımı o kadar kolay ki, bir kez kullandıktan sonra diğer sitelerin neden bunu düşünmedikleri ister istemez merak konusu oldu.

Greenhouse, bağışın büyüklüğünü, toplam paranın miktarını ve endüstriye göre dağılımını da içeren her Senatör ve Temsilci için kampanyaya katılım verilerini içe aktarıyor. Daha sonra, mevcut sayfadaki Senatörlerin ve Temsilcilerin isimlerini bulan bir ayrıştırıcı ile birleştiriyor ve onları vurguluyor.

Bu bağlamda, Greenhouse habere hikayenin arkasında hikaye gösteren başka bir katman daha ekliyor. Başka şeylerde olduğu gibi, siyasette de neyin arkasında ne olduğunu öğrenmek için parayı takip etmeniz gerekiyor.

Greenhouse’un üst panelinde 200 doların altındaki katkı yüzdelerini görebiliyorsunuz. Diğer bir değişle, sizin bizim gibi insanların katkılarını oluşturan kısım. Ayrıca, kampanya finans reformunda üyenin pozisyonunu gösteren bir rozet de var.

Greenhouse fikri, 7. sınıfta öğretmeninin Rubin’e kurumsal bireylik ve kampanya finansı üzerine bir ödev vermesi üzerine doğdu. Rubin, şirketlerin ABD siyasetine nasıl yön verdiklerini insanların bilmeleri gerektiğini söyleyerek, finansman kaynakları hakkında bilginin insanların ihtiyacı olduğunda basit ve kolay erişilebilir olmadığına değiniyor. Rubin yaptığı ödev sonrasında kod yazmayı öğreniyor ve Greenhouse ortaya çıkıyor.

Rubin, Greenhouse’u geliştirmeye devam etmek istediğini söylüyor ve örneğin, internet sitesinde Google’da hakkında yapılan tüm yorumları vurgulayan ve şirketin hangi kampanyalara katkı yaptığını gösteren bir bakıma Greenhouse’un tam tersi bir araç yapmak istediğini belirtiyor. Greenhouse’un sadece bir tarayıcı eklentisi olmasından ziyade daha interaktif bir topluluk haline sokmayı umuyor.

Greenhouse’u Firefox, Chrome ve Safari için şuradan indirebilirsiniz.
ETİKETLER : greenhouse
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun