Yaşam Tarzı İnternet 03 MAYIS 2012 / 16:47

Pinterest'e ilk siber saldırı gerçekleşti

Pinterest'e ilk siber saldırı gerçekleşti

Trend Micro’nun yayınladığı siber tehdit raporu 2012’nin ilk üç ayında 5 bin yeni tehdit alan Android platformunun halen siber korsanlar tarafından en çok tercih edilen platform olduğunu ortaya koydu. Apple platformunda 99 yeni açık tespit edilirken, yeni sosyal medya ağı Pinterest ilk siber saldırısına maruz kaldı. Trend Micro 2012 İlk Çeyrek Güvenlik Raporu siber suçluların eski yöntemleri bırakarak yeni ve uzun vadeli projelere başladığını ortaya koydu.  Hedefli saldırılar ve gelişmiş ısrarlı tehditler yaşanırken, güvenlik endüstrisi önemli ölçüde değişimler gösterdi.

Siber suçluların özellikle sosyo-politik ayaklanmalar ve gelişmelerden malzemeler çıkarttıkları gözlemlenirken, suçlular bu malzemelerden faydalanarak kullanıcı ve ağlara sızarak kişisel bilgilere erişim sağladılar. Rapor bunun yanı sıra, ısrarlı tehditler uygulayan siber suçluların, bir kampanya içerisinde farklı saldırı yöntemleri izleyerek, hangi saldırının kurbanın ağı üzerinde başarıya ulaşacağından emin olduklarını ortaya koydu.

Raporda, Android kullanıcılarına yapılan saldırılardaki hızlı artış göze çarparken, sadece ilk çeyrekte 5 bin yeni zararlı Android yazılımı gözlemlendi. Siber suçluların yeni gözdesi Apple toplamda 99 açıkla Oracle, Google ve Microsoft'u geride bırakırken Apple, Mart ayında yayınladığı güvenlik yamalarıyla rekor kırdı.

Bu süreçte yeni sosyal medya sitesi Pinterest, kazandığı popülerliğin yanı sıra siber suçluların da ilgi odağı olmayı başardı. Zararlı içerikli Starbucks logolu hediye kartlarını birbirine dağıtan site üyeleri, bu yazılımların zararlı olduğunu fark ettiklerinde iş işten geçmişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun