Yaşam Tarzı İnternet 20 EKİM 2011 / 17:00

Pekin’in inadı ABD’yi delirtiyor

ABD şirketlerine karşı getirdiği online sınırlamalar yüzünden ABD’nin baskısıyla karşı karşıya kalan Çin, internette sansür hakkını savundu. Reuters’in haberine göre, ABD; ‘Çin’in Firewall Seddi’ (Great Firewall of China) olarak bilinen yapının neden bu kadar çok şirketin ABD şirketlerinin internet üzerinden hizmet sunmasını engellediğini bilmek istiyor. Bu konuda Çarşamba günü ortaya çıkan bir mektup ise dünyanın bu iki büyük ekonomisi arasında giderek büyüyen ticaret geriliminin de son işareti oldu.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jiang Yu, Çin’in aktif bir biçimde internetin gelişimini desteklediğini ve online iletişim özgürlüğünü koruduğunu belirterek, “Çin, yasal internet yönetimiyle de iyi bir internet ortamı oluşturmayı ve halkın ilgisini kollamayı hedefliyor. Bunlar, uluslararası kabul gören uygulamalar ve ülkelerle ortak çalışmayı, onlarla interneti geliştirmek konusunda işbirliği yapmayı istiyoruz. Diğer taraftan internet özgürlüğünün, diğer ülkelerin iç işlerine zarar vermesine mazeret olarak kullanılmasını kabul etmiyoruz. Yabancı şirketlerin ülkede iş yapmasına ise kapılarımız her zaman açık” dedi.

ABD Çin kapısını zorluyor

Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ABD Büyükelçisi Michael Punke, Pazartesi günü Çinli meslektaşına yazdığı bir mektupta, Çin’in dışındaki bazı şirketlerin siteleri Çin’in ulusal firewall’u yüzünden engellendiği için, bu şirketlerin hizmetlerini Çinli kullanıcılara ulaştırmakta zorluklar yaşadığına değinmişti.

Bu son tartışma, internet politikasını ABD-Çin ilişkilerinde yeniden bir gerilim noktasına taşıyabilir. Geçtiğimiz yıl Google’ın Çin’de ‘haklama ve sansür’ şikayetleri yüzünden Obama yönetiminin harekete geçmesi, iki ülke arasında tansiyon yükselmişti. Bu tartışmanın ardından Google, kısmen Çin’den çıkma kararı almıştı.

Çin’in ulusal güvenlik korkusu

450 milyondan fazla internet kullanıcısı olan Çin’de internette sıkı kontrol ve sansür uygulaması etkin ve bu konudaki uygulamalar son aylarda daha da arttı. Facebook, Twitter, YouTube gibi sayısız büyük siteyi ve medya içeriklerini yasaklayan Çin’in korkusu; görsellerin ve bilginin sansürsüz paylaşımının sosyal istikrarsızlığa yol açma ve ulusal güvenliği zedeleme ihtimali. Bu duvar, yasak kapsamında olmayan internet sitelerinin de engellenmesine veya yüklenmesinin yavaşlamasına yol açabiliyor ve bu da Çinli internet kullanıcılarını rahatsız ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun