Yaşam Tarzı İnternet 09 EKİM 2012 / 12:02

Pakistan 20 bin siteyi engelledi

Pakistan 20 bin siteyi engelledi

Aralarında YouTube’un da bulunduğu 20 bini aşkın site, “Müslümanların Masumiyeti” filmi nedeniyle mahkeme kararı uyarınca kapatıldı.Pakistan devlet yetkilileri, Müslümanlığa hakaret içerdiği gerekçesiyle “Müslümanların Masumiyeti” (Innocence of Muslims) filminden görüntüler bulunan siteleri kapadı. YouTube’un da aralarında bulunduğu 20 bin web sitesine erişim sağlanamıyor.

The Press Trust of India’ya konuşan, ismini vermek istemeyen bir Pakistan resmi görevlisi, sakıncalı görünen web siteleri ve blog sayfalarının hakaret içeren film nedeniyle, mahkeme kararı uyarınca kapatıldığını belirtti.

Pakistan’ın en büyük ikinci kenti olan Lahor’daki mahkemede alınan karar referans gösterilirken, yasağın yakın zamanda kalkmasının beklenmediği bilgisi verildi. Müslümanlığa hakaret içeren film kaldırılmadıkça YouTube’un açılmasının Pakistan açısından imkansız olduğu açıklandı.

Filmle ilgili Pakistan’da yaşanan protestolarda 23 kişi hayatını kaybederken yüz binlerce liralık hasar meydana geldi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun