Yaşam Tarzı İnternet 05 KASIM 2012 / 10:54

Özet çıkaran uygulama milyon dolar topladı

Özet çıkaran uygulama milyon dolar topladı

Haber özetleri sunan bir akıllı telefon uygulaması, ABD’de yayınlandıktan sadece 2 saat sonra Apple’ın uygulama mağazasında 9’uncu sıraya yükseldi.Summly isimli uygulamayı geliştiren ise 17 yaşında bir Londralı Nick D’Aloisio. Genç girişimcinin bu hamlesi yatırımcılardan 1 milyon doların üzerinde kaynak çekmeyi başardı. BBC News haberine göre, bu destek verenler arasında Stephen Fry, Tech City CEO’su Joanna Shields ve Newscorp’un sahibi Rupert Murdoch da var.

Bazı değerlendirmelerde uygulama‘karışık’ olarak tanımlanıyor. Ama uygulama tüm kullanıcılardan 5 üstünden 4 yıldız ortalaması ile sıralamalarda üstlerde yer alıyor. D’Aloisio, okuldan arta kalan vakitlerde, internette yayınlanan haberlerin özetlerini sunan bir akıllı telefon uygulama geliştirme fikrine zaman ayırmış. Ücretsiz yüklenebilen uygulama haber metinlerini özete dönüştüren algoritmalar kullanıyor. iPhone’da benzeri olmayan bir arayüz yaratmak için çok çalıştıklarını söyleyen D’Aloisio, “Algoritmayı güzel bir tasarımla birleştirdik. Her dakikada binlerce makale özetleniyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde 17 yaşına giren D’Aloisio, Summly’ın başına da Bart Swanson’ı getirdi. Şirketin uzun vadede büyük bir vizyonu olduğuna inandığını söyleyen D’Aloisio, “Mobil haber konusunda gerçekten bir format olabiliriz. Sonuçta insanlar bin kelimeli makaleleri adım adım okumuyor, onlar da hap şeklinde bilgi istiyor” dedi.

Uzun vadede D’Aloisio, tüm makaleyi görmeyi tercih eden kullanıcıların mikro ödemeler yapmasını istiyor. Özet seviyesinde satış yapılabileceğine inanan D’Aloisio’nun hedefi okulu bitirip üniversiteye gitmek, ama bir tarafta da şirketiyle ilgilenmeye devam etmek. Detaylar için http://summly.com/ adresini kullanabilirsiniz.
ETİKETLER : d'aloisio summly
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun