Yaşam Tarzı İnternet 12 AĞUSTOS 2011 / 09:09

Oruç başına vuran soluğu internette alıyor

Oruç başına vuran soluğu internette alıyor

TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, ellerindeki veriler ışığında Türkiye'de internet kullanımının Ramazan ayında yüzde 10 arttığını söyledi. En çok tercih edilen servis video, Ramazan'da internet kullanımı en çok artan il ÇanakkaleTürkiye'de Ramazan ayı ve orucun etkisiyle birçok sektörde işler yavaşlarken, internet kullanımı ramazandan etkilenmişe benzemiyor. TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz'ın Ramazan ayının ilk 10 gününü baz alarak paylaştığı bilgilere göre Ramazan ayında Türkiye'de internet kullanımı yüzde 10 arttı. Ayrıca internet trafiğinin yoğun olduğu saatlerde de değişiklik yaşandı.

Tahsin Yılmaz'ın paylaştığı verilerde öne çıkan başlıca detaylar şöyle:

• Ramazan’dan önceki günlerde TTNET abonelerinin interneti en yoğun kullandığı zaman dilimleri gün içinde 14:00- 16:00 arası ve akşamları ise 21:00 -23:00 arası olarak öne çıkıyordu. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte bu iki ayrı yoğunluk dilimi tek bir yoğunluğa dönüşerek 15:00-17:00 saatleri arasına taşındı.

• Ramazan'da 15:00-17:00 saatleri arasında ölçülen trafik, ramazan öncesinde aynı zaman dilimine göre yüzde 18 daha fazla. Diğer bir deyimle kullanıcılar iftarı beklerken kendilerini internette oyalamayı tercih ediyor.

Perşembe krallığını Cuma'ya devretti

• Hafta içi veri kullanımında Ramazan öncesine göre yüzde 7’lik bir artış var. Gündüz saatlerinde bu artış yüzde 10’a çıkıyor. Haftasonu veri kullanımında Ramazan öncesine göre artış yüzde 8,7. Haftasonu gündüz saatlerinde Ramazan öncesine göre veri kullanımındaki artış yüzde 10,9.

• Ramazan ayında veri kullanımın en çok olduğu günler Cuma ve Cumartesi. Ramazan öncesinde hafta içi internete en çok ilgi gösterilen gün Perşembeydi.

• Ramazan ayında internet aracılığıyla sunulan eğlence içeriklerine ilgi arttı. Ramazan ayında yüzde 6,5 oranında daha fazla video seyrediliyor (ed: acaba Karagöz Hacivat etkisi mi?). Dosya paylaşımı ve indirmedeki artış ise yüzde 11,9 oranında.

[caption id="attachment_32529" align="alignnone" width="455" caption="TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz"][/caption]

En çok yükselen il Çanakkale, en çok tercih edilen servis video

• TTNET’in Tivibu Web servisine gösterilen ilgi Ramazanda yüzde 11,3 oranında yükseldi. Ramazan ayından itibaren günlük toplam internet veri kullanımının yüzde 2,8’i Tivibu Web servisi için kullanılıyor.Bunu TTNET Müzik servisi izliyor.

• Sayfa tıklamalarında Ramazan ayında yüzde 17,7’lik bir artış yaşandı. Yani kullanıcılar Ramazan ayında internette daha fazla sörf yapıyor, yani daha fazla sayfa ziyaretinde bulunuyor.

• Sosyal paylaşım ağı Facebook’a ilgi Ramazan ayında yüzde 10, 3 oranında artış gösterdi.

• Ramazan’la birlikte internete ilgisi en çok artan il Çanakkale. Çanakkalelilerin internet trafiği Ramazan'da yüzde 12,6 oranında arttı. Çanakkale’yi yüzde 12,1 oranıyla Edirne, yüzde 12 oranıyla Sinop takip ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun