Yaşam Tarzı İnternet 13 NİSAN 2011 / 17:45

Ortadoğu’da blogger’ların başı büyük dertte

Ortadoğu’da blogger’ların başı büyük dertte

Bahreyn ve Mısır’daki muhalif blogger’lar ölüm ve işkenceye maruz kalıyor.Ortadoğu’nun kaynayan kazanı, internet ortamında bilgi ve düşünce paylaşan insanları da bir bir yakıyor. Mısır ve Bahreyn’de meydana gelen ve sonu ölümle sonuçlanan olaylar bu ülkelerdeki insanlara ‘muhalif bir çizgi’ aşılayan blogger’ların tehlikede olduğunu gösteriyor.

Bahreyn’de, sanal ortamdaki paylaşımları nedeniyle tutuklu bulunan blogger’lar Martyr Zakariya Rashid ve Ali Issa Sakr güvenlik güçleri tarafından dövülerek ve işkence edilerek öldürüldüğü iddia ediliyor.

2 yıl önce İran’da nezarette tutulan ve ‘ihmal’den ölen Omid Reza Misayafi’nin ardından bu yıl da 2 Nisan’da Al-Dair’de yakalanan Al-Ashiri de aynı sona kurban gitmişti. Kendi sitesi üzerinden yaptığı yayında ‘yalan haber yapmak ve halka kin aşılamak’ suçundan tutuklu bulunan Al-Ashiri, bloggerlara yönelik şiddetin bir diğer mağduru oldu.

Eleştirinin cezası çok büyük

Mısır, sosyal paylaşım platformlarını kullananlara iyi gözle bakmayan bir diğer ülke. Facebook kullanıcıları ve blogger’lar her zaman tehdit tutuklanma ve işkence tehdidi altında. Blog’unda İslam’ı ve Hüsnü Mübarek rejimini eleştiren yazılarıyla ön plana çıkan Kareem Amer tam 4 yıl boyunca kötü şartlar altında yaşamaya mahkum edildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun