Yaşam Tarzı İnternet 11 NİSAN 2011 / 12:21

Öldüğünüzde arkanızda bıraktığınız veriyi kim gömecek?

Öldüğünüzde arkanızda bıraktığınız veriyi kim gömecek?

150 bin dolarlık yatırımcı sermayesiyle kurulan LifeEnsured, kullanıcının öldükten sonraki profillerinin bakımını ve yönetimini devralarak kişinin mezarında dönüp durmasının önüne geçmeyi hedefliyor. Facebook profili, Twitter hesabı, e-posta mesajları, yüklenmiş fotoğraflar, yorumlar, notlar, biyografiler... İnternet üzerinde her birimiz farkında olamayacağımız, takip edemeyeceğimiz kadar fazla sayıda iz bırakıyoruz. Peki biz öldükten sonra tüm bunlara ne olacak?

İşte LifeEnsured adlı yeni bir oluşum, kişilerin aklındaki bu endişeyi ortadan kaldırmak üzere kurulmuş. Siz öldükten sonra sizin adınıza neler yapabilecekleri ise yaşarken sizin yapacağınız seçimlere dayalı. Örneğin Facebook hesabınızı silebiliyorlar, son bir veda mesajı yazabiliyorlar, kendiniz hakkında yazdıklarınızı geçmiş zamanla yazılmış bir biyografiye çevirebiliyorlar, başkaları tarafından profilinize yeni yorum ve giriş yapılmasını engelleyebiliyorlar, hatta dilerseniz hesabınızı yönetmek için sizin istediğiniz birine devredebiliyorlar. Üstelik bunu sadece Facebook değil, 30'dan fazla diğer servis için de yapıyorlar.

Verdikleri hizmetler arasında kullanıcının çektiği tüm fotoğrafların ölümden itibaren kullanımının serbest bırakılması veya sınırlandırılması, tüm adres listesine son bir e-posta gönderilmesi ve son yüklenen dosyaların silinmesi gibi detaylar da var.

Şimdiki soru ise, bir internet girişimi olan LifeEnsured'in kullanıcılarından daha uzun yaşamayı becerip beceremeyeceği.

Servisle ilgili detaylı bilgileri web sitesinde bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun