Yaşam Tarzı İnternet 11 ARALIK 2012 / 16:00

Öğrenciler Facebook’a dava açmak için kaynak arıyor

Öğrenciler Facebook’a dava için kaynak arıyor

Avusturya’daki öğrenci grubu Europe-v-Facebook (Avrupa Facebook’a karşı) mahkemeye giderek Facebook’un özel verileri daha iyi koruması konusunda başvuruda bulunmak için finansal desteğe ihtiyaç duyuyor.Facebook’un kişisel verilerin kullanımı ve diğer kaynaklar tarafından ele geçirilmesine karşı herhangi bir girişimde bulunmaması, sosyal ağın kurulduğu günlerden bu yana en fazla eleştirilen tarafı oldu.

Avusturya’daki bir grup öğrenci, Facebook’un Avrupa’nın veri koruma kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor. Ancak Europe-v-Facebook grubunun önünde önemli bir maddi engel bulunuyor. Zira Dava için yaklaşık 100 bin ila 300 bin avroluk bir meblağ gerekiyor.

Grubun kurduğu Crowd4Privacy (Gizlilik için kalabalık) platformunda isteyen kişiler, dava sürecinin başlaması için bağışta bulunabiliyor. Kullanıcıların ortalama 20 avro bağışta bulunduğunu dile getiren Grup Sözcüsü Max Schrems, “Eğer 5 bin destekçi bulabilirsek en önemli konumuzu mahkemeye taşıma imkanı bulacağız. Eğer 15 binden fazla destekçi bulunursak ihtiyacımız olan her şeyi gerçekleştirebiliriz. Eğer başarısız bile olsa, en azından denediğimizi söyleyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Bu yazıyı yazdığımız sıralarda öğrencilerin 21 bin 500 avronun üzerinde para topladığını belirtelim. Grubun açıklamasına göre mahkemeden çıkacak hiçbir karar Facebook’u sınırlandıramayacak. Schrems, “Eğer bu konulara mahkemeye taşırsak, Avrupa Birliği Adalet Mahkemeleri’ne konun gidebileceğini umuyoruz. Bu da Microsoft’un tekel olmasıyla mücadele edilmesi gibi bir durum sağlanmasına olanak tanıyabilir” dedi.

Soruşturma yaptırım getirmedi

Europe-v-Facebook daha önce şirketin Avrupa’daki merkezi olarak görülen İrlanda’da suç duyurusunda bulundu. İrlanda Veri Koruma Komisyonu’na iletilen duyuru neticesinde Facebook’un Avrupa Birliği veri koruma kanununa uyumu araştırılmaya başlandı. Araştırma sonucunda birden çok rapor hazırlandı ve Facebook’a maddi bir bedel ödetmeyen tavsiyelerle son buldu.

Yine de bu girişim bile Facebook’un Avrupa’daki işleyişinde bazı değişikliklere sebep oldu. Örneğin, yüklenen fotoğraflardaki yüz tanıma özelliği Avrupa’da kaldırıldı.

Europe-v-Facebook’a göre, İrlanda’daki komisyon hazırlanan raporlara karşı gruptan bir cevap istedi. Geçtiğimiz hafta grup 70 sayfalık bir raporla komisyonun karşısına çıkarak, bazı konularda hemfikir olduklarını ancak sorunların çözülmediği belirtildi.

Facebook'tan açıklama geldi

Konuyla ilgili dev sosyal ağ sözcüsü şu açıklamada bulundu:

“Facebook’un amacı milyonlarca Avrupa vatandaşının arkadaşlarına ve dünyaya bağlanması ve paylaşımda bulunmasını sağlamaktır. İrlanda Veri Koruma Komisyonu’na geçtiğimiz yıl konu olan uyum kosunda komisyon iki detaylı rapor hazırlayarak Facebook İrlanda’nın Avrupa veri koruma prensiplerine ve İrlanda yasalarına uygun davrandığını gösterdi.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun