Yaşam Tarzı İnternet 30 HAZİRAN 2011 / 17:42

OECD de filtreleme istiyor

Hükümetlerin internet servis sağlayıcılar üzerinde baskı oluşturmasına zemin hazırlayacak bir açıklama yapan OECD'ye EFF sert tepki gösterdi.Ülkemizin de kurucu üyeleri aralarında bulunduğu Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), son toplantısının ardından telif hakkı ihlali ve internet servis sağlayıcıların (ISS) alabileceği önlemler üzerine şöyle bir açıklamada bulundu:

“İnternet kuralları, fikri hakların korunmasında özel sektörün gönüllü işbirliğini sağlayacak normları içermelidir. Hak ihlalini caydırıcı ve konumunu bildiren yasal adımları içeren uygun önlemler alınmalıdır. Aracılar da dahil olmak üzere tüm tarafların bu konuda etkin rol oynaması gereklidir.”

İfade özgürlüğü ve kişisel mahremiyet gibi konuların savunucularından olan sivil toplum kuruluşu EFF (Electronic Frontier Foundation) bu girişimin internetteki içeriğinde silinmesi ya da engellemesine zemin hazırlayarak internette filtrelemeye yol açacağını belirtti.

OECD, uygun kısıtlamalara karşı arama motorları ve internet servis sağlayıcılara sorumluluk vermeye çalışıyor. Bu durumun hükümetlerin kendi isteklerine göre kullanıcıları engellemesine yol açmasından endişe ediliyor. Zira yasaklanan kelimelerin içeriğini barındıran arama motoru ve servis sağlayıcının cezalandırılmasının önü açılıyor.

Bu açıklama bizlere son dönemde BTK aracılıyla ülkemizde de başlatılması beklenen filtre uygulamasının ardından ISS’lere düşen sorumlulukları hatırlatıyor.

OECD’nin yayınladığı raporun tamamını http://www.oecd.org/dataoecd/40/21/48289796.pdf adresinde bulabilirsiniz.
ETİKETLER : 22 Ağustos BTK filtre OECD