Yaşam Tarzı İnternet 12 EYLÜL 2013 / 14:32

NSA topladığı verileri İsrail ile paylaşıyor

NSA hakkında ortaya çıkan belgeler, bu kez tüm dünyadan alınan istihbarat verilerinin İsrail ile doğrudan paylaşıldığını işaret ediyor.Amerika’nın istihbarat birimlerinden Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ve Federal Soruşturma Ofisi (FBI) tarafından kullanılan telefon dinlemek ve internet kullanıcılarını takip etmek için kullandıkları PRISM (Prizma) adlı programı açıklamasını ilk olarak sayfalarında yer veren İngiliz The Guardian gazetesi, Britanya Hükümeti'nin yaptığı baskılara rağmen skandalla ilgili yeni bilgileri paylaşmaya devam ediyor.

The Guardian’da yer alan son habere göre, elde edilen belgelerde NSA’in elde ettiği verileri İsrail ile paylaştığı iddia ediliyor. Edward Snowden tarafından ifşa edilen belgeler ve sonrasında ortaya çıkan gerçekler ile Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’in dünya üzerinde elde edilemediği bir veri olmadığı bilinirken, ortaya çıkan son haber ile İsrail de NSA’den veri sağlayan ülkeler arasında yerini aldı. Gazete, sızdırılan belgelerde NSA’in ABD vatandaşlarına ait bilgilerin elemeden geçirilmeden, ham hali ile paylaşıldığına dikkat çekiyor.

İsrail ABD vatandaşlarının verilerini istediği gibi kullanabilir

İsrail ve ABD arasında yapılan gizli anlaşmanın “mahremiyet ihlali” sayılacağını ortaya koyan belgelere göre, ABD ve İsrail arasında 2009 Mart ayında varılan anlaşmada, ABD vatandaşlarının telefon konuşmaları ve e-posta yazışmalarının da aralarında bulunduğu verilerin kullanımı konusunda herhangi bir yasal sınırlama da getirilmiyor. Yapılan anlaşmaya göre, İsrail’in bu verileri nasıl kullanacağı belirtilmezken, paylaşılan belgelerde ABD’li bazı üst düzey yetkililerin verilerinin paylaşılmadığı görülüyor. Kişisel verileri paylaşılmayan yetkililerin ise Beyaz Saray, kabine departmanları ve bağımsız kuruluşlarda çalışanlar, Temsilciler Meclisi ve Senato üyeleri ile Yüksek Mahkeme çalışanları olduğu biliniyor.

The Guardian’a açıklamalarda bulunan NSA yetkilisi ise ABD vatandaşlarına ait verilerin İsrail ile paylaşıldığını kabul ederken bu veri paylaşımının gizlilik kuralları çerçevesinde yapıldığını belirtiyor.

Başkan Obama’nın sözleri boşa çıktı

Geçtiğimiz günlerde Alman Spiegel Gazetesi’nin haberinde de yer alan, NSA’in iPhone ve Blackberry ile Google’ın işletim sistemi olan Android tabanlı telefonlardaki kişi listesi, SMS trafiği, konum bilgileri, notlar gibi kişisel bilgilerinin tamamına “tam erişim” sağlayabildiği haberinin üzerine bu bilgilerin İsrail ile paylaşılıyor olması, dünyada herhangi bir iletişim aracı kullanan herkesin tüm verilerinin erişime açık ve paylaşılabiliyor olduğu şeklinde yorumlanıyor. NSA skandalının ardından patlak veren ABD vatandaşlarının verilerinin paylaşıldığı haberi, Başkan Obama’nın vatandaşlarının “kişisel mahremiyet” konusundaki sözlerin tamamını da boşa çıkarmış olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Ortaya çıkan belgelerin detaylarına http://www.theguardian.com/world/interactive/2013/sep/11/nsa-israel-intelligence-memorandum-understanding-document adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun