Yaşam Tarzı İnternet 30 ARALIK 2013 / 08:21

NSA TAO ile en güçlü veri merkezlerine bile sızmış

Der Spiegel’de yayınlanan habere göre, NSA dünya çapındaki tüm bilgisayarlara ve en zorlu veri merkezlerine dahi erişim sağladığı arka kapılar yaratıyormuş.Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılan gizli NSA belgeleri, her geçen gün şaşırtıcı sonuçlar doğurmaya devam ediyor. Alman Der Spiegel’in haberine göre, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Tailored Access Operations (TAO-Ismarlama Erişim Operasyonları) ismi verilen bölümüyle veri çalıyor ve görünmez arka kapılar yaratarak bilgisayar sistemlerine sızıyor.

“İmkansızı ele geçir” mottosuyla yola çıkan ve belirlenen en zorlu hedeflere erişim sağlamakta uzmanlaşan hacker grubundan oluşan TAO bölümü, dünyanın en zorlu görevlerinin üstesinden gelmek için tasarlanmış. Der Spiegel’deki haberin ardından NSA’den yazılı bir açıklama yapıldı:
“Ulusal bir değer olan Ismarlama Erişim Operasyonları (TAO), NSA’in ABD ulusu ve müttefikleri korumak için varlığını sürdürüyor. (TAO) dış istihbarat toplanmasını desteklemek amacıyla bilgisayar ağlarının ortasında konumlandırılıyor.”

Der Spiegel’in açıkladığı bilgilere göre, TAO ekibi , Lackland Hava Kuvvetleri’ndeki askeri personelle birlikte çalışan NSA ekibinden çok da uzakta olmayan Sony’nin eski yonga fabrikasında, Teksas eyaletinin San Antonio şehrinde çalışmalarını sürdürüyor. TAO’nun 2008 yılında 60 uzmanı bulunurken, 2015 yılında bu sayının 270’e çıkması bekleniyor.

Federal mahkemeler farklı kararlar verdi

Daha önce Edward Snowden’ın belgelerini yayınlayan Der Spiegel, Pazar günü okuyucularına ulaştırdığı haberde Laura Poitras’tan da yardım aldı. Son haberler, Cuma günü New York’taki hakimin, NSA’in telefon verilerini toplama programının yasal olduğu sonucuna varmasının ardından ortaya çıktı. New York’ta alınan mahkeme kararından önce Washington’taki bir başka federal mahkemede yapılanlar “neredeyse Orwell’ci” olarak tanımlanmıştı.

Haftasonu yaşanan bir başka gelişme de CBS’de yayınlanan programda yaşandı. Hava Kuvvetleri eski Generali ve NSA ile CIA’in eski şefi Michael Hayden, Snowden’ı vatan haini olmakla suçladı. Hayden, Snowden’ın paylaştıklarının sadece verilerle sınırlı kalmadığını, NSA’in işleyişiyle ilgili verilenlerin NSA’in operasyonlarını “doğal olarak zayıflattığını” aktardı.

NSA ile ilgili New York ve Washington’daki federal mahkemelerde alınan farklı kararların, konunun üst mahkemeye taşınmasına zemin oluşturduğuna dikkat çeken hukukçular, sonucun buradan çıkacak karara göre şekilleneceğini belirtti. Son olarak Washington Post’a bir röportaj veren Snowden, şimdiden görevini başarıyla tamamlayarak “kazandığını” ifade etmişti.

Der Spiegel'deki son haberin detayları için http://www.spiegel.de/international/world/the-nsa-uses-powerful-toolbox-in-effort-to-spy-on-global-networks-a-940969.html adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun