Yaşam Tarzı İnternet 30 ARALIK 2013 / 09:20

NSA dizüstü bilgisayarlara casus yazılım yüklüyor

Der Spiegel’de yer alan NSA dokümanlarında, NSA’in internet üzerinden sipariş edilen dizüstü bilgisayarlara, bilgisayarlar kullanıcılara ulaşmadan önce casus yazılım yüklediğini ortaya çıkardı.Der Spiegel’in NSA ile ilgili yayınladığı belgelerde, özel işler için kullanılan Tailored Access Operations (TAO-Ismarlama Erişim Operasyonları)hakkında önemli detaylar bulunuyor. Üst düzey hacker’lardan oluşan bu grubun Hollywood filmlerine taş çıkaracak hikayeler ürettiği ortaya çıktı. Bununla birlikte tüketicileri doğrudan ilgilendiren bir başka bilgi çok daha çarpıcı:
NSA internet üzerinden sipariş edilen dizüstü bilgisayarlara, kurumun daha sonra uzaktan erişmesini sağlayan bir casus yazılım yüklediği belirlendi.

Belgelere göre NSA, cihazlara sızmak için birçok yöntem kullanırken, en dikkat çekici COTTONMOUTH kod adı verilen bir USB bellek oldu. Bu donanım takıldığı bilgisayarın sistemine sızarak NSA’in istediği gibi uzaktan erişim sağlamasının önünü açıyor. FEEDTROUGH ismi verilen bir başka zararlı yazılım da Juniper’in güvenlik duvarını aşmak için kullanılıyor.

Der Spiegel’in raporuna göre, aralarında dünyanın en büyük yazılım ve donanım üreticilerinin de bulunduğu markaların ürünlerinde arka kapılar oluşturulabiliyor. Cisco, Juniper Networks, Dell, Seagate, Western Digital, Maxtor, Samsung ve Huawei gibi markaların ürünlerine sızabilen NSA, Microsoft Windows işletim sisteminin sistem açıklarını fark ederek aksiyon alabiliyor. Buna göre, Windows bir açık verdiğinde, NSA bu açığa göre yönlendirdiği Truva atı ya da zararlı yazılımı sistemlere yönlendiriyor.

Konuyla ilgili Cisco’dan yapılan yazılı açıklamada, “Ürünlerimize ya da müşterilerimizin ağlarına etki edebilecek herhangi bir şey konusunda büyük endişe duyuyoruz. Bilinmelidir ki şirket, ürünlerinde açıklar oluşması için herhangi bir hükümet ile çalışmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Bazen dijital bazen fiziksel olarak sistemlere sızılıyor

Uzman hacker’lar tarafından oluşturulan TAO, Hollywood filmlerini aratmayacak operasyonlarda da bulunuyormuş. Belgelere göre, TAO ekibi sıklıkla fiziksel olarak da hedeflerine sızıyor. Fiziksel erişim için CIA ve FBI’dan da destek alan ekip bazen bu kurumların özel uçaklarıyla yolculuklar yapıyor.

Şu anda NSA üzerinde büyük bir kamuoyu baskısı oluşmaya başladı bile. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mahkemelerin verdiği çelişkili kararlar, Başkan Barack Obama’nın da çoğunlukla savunduğu NSA’in aklanabileceği söylentilerine sebep oluyor.

Detaylar için http://www.spiegel.de/international/world/catalog-reveals-nsa-has-back-doors-for-numerous-devices-a-940994.html adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun