Yaşam Tarzı İnternet 15 ŞUBAT 2012 / 15:39

Nortel'i meğer 10 yıl boyunca mışıl mışıl uyutmuşlar

Nortel'i 10 yıl boyunca mışıl mışıl uyutmuşlar

Nortel Network'ün , yaklaşık 10 yıl boyunca bilgisayar korsanlarının saldırısına maruz kaldığı ve bunun farkına varamadığı ortaya çıktı.2009 yılı Haziran ayında iflasını açıklayan Nortel'in uzun yıllar boyunca Çin’deki bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradığı, sayısız verinin şirket dışına sızdırıldığı ve 10 yıl boyunca bunun farkına varılamadığı ortaya çıktı. Sebep, şirket yöneticilerinin 'basit şifreler' kullanması ve bu şifreleri kullanan bilgisayar korsanlarının meşru yoldan giriyormuş gibi görünmesi. Bu sayede meşru erişim gibi görünen saldırıların tespit edilmesi neredeyse imkansız hale gelmiş.

Hazırlanan rapora göre, korsanların içinde şirket CEO’sunun şifresi de olmak üzere tam yedi adet şifreyle sisteme girdikleri ve teknik dokümanlar, Ar-Ge raporları, çalışan e-posta adresleri, iş planları gibi şirket içi verilere eriştikleri tespit edildi.

Geçen 10 yıl içinde bu saldırıların şirketi ne kadar zarara soktuğu konusunda bilgi verilmezken, zararı tespit etmenin çok zor olacağı belirtildi.

Sızma işlemi fark edildikten sonra yöneticiler şifrelerini değiştirdiği ve konuyla ilgili araştırma başlatıldığı söyleniyor. Ama bu işin arkasındaki kişileri ya da grubu tespit etmenin bu noktadan sonra kolay olmayacağı da bir gerçek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun