Yaşam Tarzı İnternet 09 MAYIS 2012 / 15:56

Müyap şikayet etti, ShiftDelete.Net Forum kapanacak mı?

ShiftDelete.Net Forum kapanacak mı?

Müyap, ShiftDelete.Net Forum için kapatma kararı aldırdı. Kararın forumlarda bir kullanıcı tarafından paylaşılan YouTube linkiyle ilgili olduğu belirtiliyor. ShiftDelete.Net web sitesinin kurucusu Hakkı Alkan, sitenin forum sayfalarında bir kullanıcının linkini paylaştığı YouTube videosu nedeniyle Müyap tarafından yapılan başvuru sonucunda sitenin forumlarına dair kapanma kararının gündeme geldiğini paylaştı.

Hakkı Alkan, konuya dair siteden yaptığı duyuruda şu detayları paylaştı:
Bu sabah forum sunucularımızı barındıran Data Center'dan arıyorlar; "Elimize mahkeme kararı ulaştı, forum sunucularınızı kapatmak zorundayız" diyorlar.

Şaka zannediyoruz ama iş ciddi. Nedenini soruyoruz.

Forumda YouTube üzerinden paylaşılan bir video klip yüzünden olduğunu söylüyorlar. Mahkemeye kapattırma talebinde bulunan kurum Mü-Yap.

Geçmiş yazışmalara bakıyoruz. Gerçekten de üyelerimizden birisi, YouTube'da beğendiği bir video klibi paylaşmış. Altını çizerek söylüyorum: video, ShiftDelete.Net sunucularında değil, YouTube'da.

Peki biz ne yapmışız?

Asıl muhattap YouTube aslında ama biz yine de e-posta üzerinden 15 dakika geçmeden videonun embed kodlarını kaldırmışız.

Mart ayında gerçekleşen bu hadisenin üzerinden epey zaman geçiyor ve elimize bu mahkeme kararı ulaşıyor. Mü-Yap'ı arıyorum, ilgili birimin yöneticisi "Kendi içlerinde teknik bir sorun olabileceğini, o nedenle ihbar e-postasına verilen yanıtı tekrar göndermemizi, durumu yeniden değerlendireceklerini" belirtiyor.

Dediğini de yapıyorum.

Sonuç olarak, günde 150 bine yakın tekil ziyaretçisi olan, 30'dan fazla moderatörü ile yasal içeriklerin yer aldığı bir bilgi kaynağı olması için yoğun çaba sarf ettiğimiz SDN Forum'un YouTube üzerinden paylaşılan bir video yüzünden kapatılmaması için uğraşıyorum.

Alkan, yazının sonunda forumların kapanması durumunda ilgili kurumlarla aralarındaki yazışmaları da paylaşacağına dair bir not düşmüş. Olası gelişmeleri sizinle paylaşacağız.