Yaşam Tarzı İnternet 27 HAZİRAN 2012 / 16:01

Mobil Facebook en fazla İstanbul'da kullanılıyor

Sosyal medyanın en gözde sitesi olan Facebook, mobil ve genel kullanıcılara göre gösterdiği kullanım farklılıklarıyla dikkat çekiyor. Yapılan araştırmada Türkiye'de 30 milyondan fazla kişinin bağlandığı Facebook'a 3,2 milyon civarında iPhone ve iPad kullanıcısı mobil olarak bağlanırken, Android kullanıcılarında bu oran 1,7 milyon civarında. Mobil cihazlar üzerinden yüzde 25'le en çok İstanbul'dan bağlanılırken, bu şehri Ankara ve İzmir takip ediyor. Genele vurulduğunda yüzde 53 oranında bekarların aktif olarak kullandığı site, yeni arkadaşlıkların temelini oluşturmaya devam ediyor.

Yaş aralıklarına bakıldığında 18 yaşın altındaki kullanıcıların oranı yüzde 29 oranındayken, 19-25 arasında bu oran yüzde 38'lere çıkıyor. Bu durum kullanıcıların ilgi alanlarının diziler ve müzik gruplarının en fazla belirtilen alanlar olmasıyla bağdaştırınca siteye gençlerin şekilde verdiğini ortaya koyuyor.Mobil kullanıcıların en çok ilgi gösterdiği sayfa 731 bin kişiyle Nike sayfası olurken, bu sayfayı 647 bin kişiyle Nokia ve 377 binle BMW takip ediyor. Güncel diziler de kullanıcılar tarafından ilgiyle takip edilirken, bu konuda liderlik 546 bin kişiyle Kuzey Güney oldu. Diziyi, 429 bin kişiyle Muhteşem Yüzyıl izlerken, Fatmagül'ün Suçu Ne? ve Behzat Ç. bu dizileri takip ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun