Yaşam Tarzı İnternet 01 TEMMUZ 2013 / 15:44

MİT: "Sosyal medyayı izlemeye gücümüz yetmez"

MİT Daire Başkanlığı sosyal medyadaki tüm verileri incelemelerinin imkansız olduğunu, Facebook ve Twitter'daki verilere ilişkin MİT’in yapacağı tüm çalışmalar için mahkeme kararı gerektiğini ifade etti.Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Daire Başkanlığı sosyal medyadaki tüm verileri incelemelerinin imkansız olduğunu, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hizmetlerinin sunucuları ülke dışında olduğu için buradaki verilere ilişkin MİT’in yapacağı tüm çalışmalar için mahkeme kararı gerektiğini ifade etti.

Habertürk’ten Hilal Öztürk’ün sorularını yanıtlayan MİT Daire Başkanlığı sadece “ülke güvenliğini tehdit eden hedeflere yönelik çalışma yapmakta” olduklarını söyleyerek MİT’in bu riski taşımayan milyarlarca veriyi depolayacak ve bunu inceleyecek yeterli sayıda personeli, imkanı ve zamanı olmadığını söyledi.

“MİT kendisine kanunlar çerçevesinde verilen yetki ve sorumlulukla hareket eder. Diğer taraftan mantık açısından da bakıldığında, ülke güvenliğine yönelik bir risk taşımayan milyarlarca veriyi incelemek, depolamak ve analiz etmek, hesaplanamayacak derecede fazla personel ve maddi imkan gerektirir ki bunun gerçekleşme olasılığı yoktur."

"MİT'in bu şekilde verileri depolayacak ve bunu inceleyecek ne yeterli sayıda personeli, ne imkanı ne de zamanı mevcut. İç istihbarat açısından MİT'den sayısal olarak çok daha fazla imkana sahip diğer güvenlik kurumları da kamu ve özel sektörün kişisel verilerini, faaliyet konuları kapsamında kullanma imkanına sahip."

"Facebook ve Twitter için mahkeme kararı gerekiyor" 

“MİT'in her vatandaşı takip etmek ve kontrol etmek gibi bir görevi bulunmamakta, sadece ülke güvenliğine tehdit oluşturan hedeflere yönelik çalışma yapmakta. MİT'in her vatandaşı takip etmesi istihbarat dünyası için gereksiz bir uğraşı olarak görülebilir."

"Diğer taraftan sosyal medyanın gelişmesinde ön planda olan Facebook ve Twitter gibi internet iletişim sistemlerinin serverları ve teknik alt yapıları Türkiye dışında bulunmakta. Hedef şahıslara yönelik MİT'in yapacağı tüm teknik çalışmalar ancak mahkeme kararı alınarak gerçekleşmekte.”

"Uluslararası şirketler kişisel verileri topluyor" 

MİT Daire Başkanlığı ayrıca kişisel verilerin açıkça dolaştığı bir dönemde pazarlama kriterleri oluşturmak amacıyla uluslararası şirketler kişisel verileri toplandığını, değerlendirildiğini ve üretimlerini bu yönde artırılıp azaltıldığını belirterek şunları ifade etti:

“Bunlar kamuoyunda gündeme gelmezken, devletin istihbarat kuruluşunun bu verilere ihtiyaç duyması halinde ulaşması eleştirilebilmekte. Engellenemeyen ve ölümlerle sonuçlanan bir terör saldırısı sonrası kamuoyunun ilk sorduğu soru 'saldırının neden engellenemediğidir.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun