Yaşam Tarzı İnternet 31 OCAK 2011 / 08:53

Mısır’da internet tarihinin en kötü karartması yaşanıyor

Mısır tamamen karanlığa gömüldü

Mısır’da Hüsnü Mübarek karşıtı protestoları engellemek için yaşanan internet ve mobil telefon karartması bugüne kadar web tarihinde görülmemişti.Trend Micro’dan Rik Ferguson’un da internet tarihinde bir ilk olarak gördüğü engelleme, Mısır vatandaşlarının organize olmalarını engellemek için hükümet yetkilileri tarafından yapıldı. Fransız internet performansı görüntüleme ve trafik yönetim sistemi Cedexis’in kurucularından olan Julien Coulon, 24 saat için Mısır’daki internet trafiğinin kaybolduğunu açıkladı.Resmi rakamlara bakıldığında ülkede yaklaşık 23 milyon kişi düzenli olarak internete bağlanıyordu.Mısır’da faaliyet gösteren internet servis sağlayıcılardan (ISS) Link Egypt, Vodafone/raya, Telecom Egyt ve Etisalat Misr bağlantılarını tamamen kopardı. Bu ISS’lerin yanında sadece Mısır Menkul Kıymetler Borsası’na (www.egyptse.com) hizmet veren Noor Group’un engellemeden etkilenmediği görülüyor.

Cuma gününden bu yana ülkedeki mobil telefonlar da çalışmıyor. Ne sesli telefon görüşmeleri yapılabiliyor ne de mesaj gönderilebiliyor. Mısırlı operatörlerden olan ECMS, aniden bağlantının kesilmesinin talep edildiğini, yasalara göre talebe yanıt vermek zorunda kaldıklarını açıkladı.Uzmanlara göre, yaşanan “elektronik karartma” bugüne kadar ki en kapsamlı engelleme olarak tarihe geçti. 2007 yılında Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’daki askeri cuntaya karşı yapılan protestolarda birkaç gün internet bağlantısı kesilmişti. 2009 yılında da İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad özellikle Twitter ve Facebook’u hedef almıştı.Mısır hükümeti interneti nasıl kesti?Bir ülkede interneti tamamen kapatmak gelişmiş ülkelerde biraz zor olabilir. Çünkü bu ülkelerde çokça ISS bulunuyor. Herbirine söz geçirmek ya da internet onlara bile ulaşmadan doğrudan kabloyu kesmek gerekir. Görünen o ki Mısır'daki kablolar kesilmemiş. Hem borsaya hizmet veren servis sağlayıcı Noor Group'un hizmet verebilmesinden hem de Avrupa ve diğer ülkelerin kesintiden etkilenmemesinden fiziksel bir müdahale olmadığı görülüyor.

Mısır hükümeti kabloları kesmek yerine hem DNS hem de BGP erişiminin tamamen devre dışı bıraktı. DNS protokolü okunabilir web adreslerini rakamsal IP adreslerine dönüştürüyor ve BGP de internet servis sağlayıcılarının sorumlu oldukları IP adreslerini bildirmek için kullandıkları protokoldür. Bu iki belirleyici faktör kablolar kesilmeden istenen işlemin yapılmasını sağlıyor.Kesinti hükümetin işine yaradı mı?Harvard Üniversitesi'nden İnternet ve Toplum Araştırma Merkezi Yöneticisi Robert Faris'in açıklamalarına göre, iletişimin cuma gününden bu yana kesilmesinin olayları daha da körükledi.  Yapılan bu hamlenin hükümetle halk arasındaki bağları da geri dönülmez şekilde kopardığını dile getiren Faris, internet olmadan da insanların organize olabildiğini devam gösterilerin ortaya koyduğunu ifade etti.Çin'de de sosyal paylaşım sitelerine karşı benzer engellemeler olduğunu vurgulayan Faris, kurulan düzen içinde sosyal ağları aratmayacak hükümet kontrolünde benzer siteler olduğu için halkın büyük tepkiler vermediğini aktardı ve ekledi: "Mısır örneğindeyse durum çok daha vahim görünüyor."Bu arada Çin'deki Twitter benzeri sosyal paylaşım sitesinde "Mısır"  şeklinde arama yapılması yasaklandı. Sitede eğer arama yapılırsa kullanıcıların karşısına "kanunlar, kurallar ve düzenlemelere göre bu arama gösterilemez" uyarısı çıkıyor.

Mısır'da bağlantılar koparılmaya çalışılsa da halkın hükümete öfkesi son bulmuyor. Ayrıca Mısır'da Hüsnü Mübarek aleyhine yayın yayın yapan Arap kanalı Al Jazeera de yasaklandı. Böylece internet ve mobil cihazlar dışındabir televizyon yayınına da erişim engellenmiş oldu. Sansürün her hangi bir ülkede her hangi bir fayda getirdiğine dair örneğe rastlamak zor.

ETİKETLER : insan hakları mısır
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun