Yaşam Tarzı İnternet 03 KASIM 2011 / 09:26

Milletin giremediği internete vekili giriyor

Milletin giremediği internete vekili giriyor

TBMM Başkanlığı'nın geçtiğimiz yaz uygulamaya giren yeni bilgisayar yazılım sistemiyle milletvekilleri ve meclis personelinin giriş yaptığı internet sitelerini kayıt altına aldığı ve bu bilgileri 'güvenlik' gerekçesiyle sistem içinde depoladığı ortaya çıktı. Bunun üzerine yapılan açıklamada milletvekillerinin filtre uygulamasından muaf edileceği açıklandı.CHP Ankara Milletvekili Levent Gök'ün 'Milletvekillerinin bilgisayar kayıtları tutuluyor mu?' soru önergesini yanıtlayan Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam, giriş yapılan sitelere ilişkin kayıtların, erişim güvenliği nedeniyle sistem içinde tutulduğunu, ancak bu kayıtlara sadece zimmetli bilgisayar işletmecilerinin erişebildiğini bildirdi.

Akşam gazetesinin haberine göre, Sağlam'ın önergeye verdiği yanıtta şu ifadeler yer aldı: 'TBMM'nin tüm erişim güvenliğini sağlayan Fortinet-Forti Analyzer Güvenlik Duvarı cihazı log (giriş) kayıtlarını kendi bünyesinde tutmaktadır. Loglara yalnızca bu cihazların üzerinde zimmeti bulunan Bilgi İşlem Müdürlüğü görevlisi erişebilmektedir. Güvenlik Duvar Cihazı'nın bünyesinde tutulan bu veriler, ana bilgisayarlara kaydedilmemektedir. Kişi hak ve özgürlüklerini ihlal edici bir durum söz konusu değildir.'

'Önergeme verilen yanıt resmi itiraf niteliğindedir' diyen CHP'li Gök, 'Girilen siteleri 'sadece bilgi işlemciler görüyor' savunması, milletvekilleri ve Meclis personelinin özel hayatı ve iletişiminin denetim altına alındığı gerçeğini değiştirmez' dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek başta olmak üzere tüm milletvekillerine çağrıda bulunan Gök, 'Bu uygulama, Meclis'in itibarına gölge düşürecek, milletvekillerinin saygınlığını zedeleyecek bir uygulamadır. Yasama faaliyetimiz ve iletişim özgürlüğümüz tehdit altındadır. Son derece vahim bir durumdur. AKP'li milletvekillerine de sesleniyorum; bu sizi de rahatsız edecek bir olaydır. Ailenizle bile internette yazışamayacaksınız' dedi.

Milletvekillerine filtre kaldırılıyor

CHP Gök önergesinde, aralarında eşcinsel derneklerin yasal web sayfalarının da bulunduğu internet sitelerine Meclis bilgisayarlarından girişi engelleyen, filitre sistemini de sordu. Verilen yanıtta ise sistemin milletvekilleri ve parti grupları için kaldırılacağı belirtilerek bu konuda çalışma başlatıldığı vurgulandı.

Aslında verilen cevap milletin giremediğine milletvekilinin erişebilecek olmasını ifade ediyor. Uzun süredir tartışmaları süren filtre uygulamasının bu konuyla birlikte yeniden gündeme gelmesi de beklenebilir. Zira milletvekillerinin iletişim özgürlüğünün kısıtlanması olarak algılanan bu durum, milletin kendisine uzun süredir uygulanıyor.

Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam imzalı yanıtta şu ifadeler yer aldı:
'... TBMM tarafından özel bir filtre uygulanmamaktadır. Satın alınan ürünün ve servis sağlayıcıların kanunlar çerçevesinde uyguladığı filtreler, doğal olarak TBMM tarafından da uygulanmaktadır. Özel çalışmalar nedeniyle bu sitelere erişmesi gereken kişilere, özel erişim yetkisi tanımlanmaktadır... Siyasi parti gruplarını ve milletvekillerini sistem dışında bırakacak bir çalışma da yapılmaktadır. Bunun için alınması gereken lisanslı yazılımların alım sürecine başlanmıştır. Çalışmaların bitiminde siyasi parti grupları ve milletvekilleri ayrı hak ve özgürlüklere sahip olacaktır...'
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun