Yaşam Tarzı İnternet 10 NİSAN 2013 / 08:07

Microsoft ve Nokia, Google’ı AB’ye şikayet etti

Google’ın mobil telefon piyasasında rekabeti önleyici davranışlarda bulunduğu gerekçesiyle AB düzenleyici kuruluşuna başvuruldu.Yaklaşık iki yıldır Avrupa Komisyonu tarafından arama motoru olarak faaliyet gösterdiği alanda tekelleştiği için soruşturma yürütlen Google, bu kez mobil alanda inceleme talebiyle AB kapılarına düştü.

Mobil alanda faaliyet gösteren birçok şirketin bir araya geldiği grubun önemli isimleri arasında Microsoft ve Nokia göze çarpıyor. Tam 17 teknoloji ve arama şirketinin bir araya geldiği FairSearch adına konuşan Avukat Thomas Vinje şunları söyledi:
“Google, mobil piyasalarda monopol olmak ve kullanıcı verilerini kontrol altında tutmak için Android işletim sistemini Truva atı olarak kullanıyor. Daha önce masaüstünde yaptıklarını bu kez mobil platformlara taşıyor."

FairSearch’ün Microsoft ve Nokia dışında üyeleri arasında Oracle, çevrimiçi gezi siteleri Expedia ve TripAdvisor, Fransız alışveriş sitesi Twenga, Britanyalı fiyat karşılaştırma sitesi Foundem ve ABD merkezli adMarketplace bulunuyor.

Arama motoru soruşturması neticesinde 5 milyar dolar ya da 2012 gelirinin yüzde 10’una denk gelecek bir cezayla karşılaması beklenen Google’ın mobil alanda nasıl bir yaptırımla karşılaşacağı merak konusu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun