Yaşam Tarzı İnternet 18 MAYIS 2010 / 08:01

Microsoft Office 2010'u tanıttı

Microsoft'un devrim olarak gördüğü bulut bilişim, Office uygulamalarına da ev sahipliği yapacak.

Microsoft'un devrim olarak gördüğü bulut bilişim, Office uygulamalarına da ev sahipliği yapacak.


Office 2010, eski sürümlerine göre internete daha yakın, çevrimiçi uygulamalar için daha elverişli oluşuyla dikkat çekiyor.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen'in açılışını yaptığı zirvenin ana oturumunda yeni Office programlarının tanıtımı yapıldı. Tanıtım Microsoft Türkiye Ürün Grup Müdürü Onur Görür tarafından yapıldı.

Genellikle çevrimdışı çalışmalarına alışkın olunan Word, Excel, PowerPoint gibi Office programları içinden doğrudan iletişim sağlanabilecek. Yani internete bağlı bilgisayardan başka bir programa ihtiyaç duymadan diğer Office kullanıcıları ile iletişime geçilebiliyor. Bu programlarda kaydedilen bilgiler istenildiğinde bulutta toplanacak ve internet bulunan herhangi bir yerden o bilgilere ulaşılacak. Bunun için sadece bir tarayıcı yeterli oluyor. Hatta bu bilgilere sadece akıllı telefona sahip kullanıcılar da Office Mobile ile ulaşabiliyor. Böylece başka yerlerde bulunan hatta bilgisayarı bile bulunmayan şirket çalışanları aynı zamanda çevrimiçi çalışmalar gerçekleştirilebiliyor. Bu çalışmalar "broadcast slide show" özelliği ile çevrimiçi şekilde de yayınlanabiliyor.

Office kendi içinde çoklu ortamların da istenildiği gibi kullanılmasını hedefliyor. Her hangi bir video PowerPoint'e atıldığında üzerinde birçok işlem yapılabiliyor. Böylece başka bir programda ayarlama yapmadan sunumlar daha hızlı hazırlanabiliyor.

Microsoft'un getirdiği yenilikler Outlook 2010'da da görülüyor. Outlook'un ara yüzü geliştirilmiş ve yeni özellikler eklenmiş. Gelen e-postalar konu başlıklarına ayrılabiliyor. Böylece kolay sınıflandırma ile e-postalar arasında vakit kaybetme derdi bitiyor. Geliştirilen güvenlik ayarları ile şirket içi yazışmalar "print screen" de dahil olmak üzere tüm tehlikelerden arınıyor. Yazışmalar başkalarına iletilemiyor, kopyalanamıyor ve hatta ekran çıktısı alınamıyor. Sosyal ağlara da doğrudan bağlantı yapılabiliyor. Popüler sitelerden gelen mesajlar doğrudan Outlook'tan takip edilebiliyor.

Microsoft bir başka programı OneNote'a da bazı özellikler ekledi. Özellikle işlemlerin yüzde 20'sinin kopyalama ve yapıştırma olduğunu belirleyen şirket, bu işlemleri hızlandırabilmek için yapıştırma sırasında "ön izleme" sistemi getirdiğini aktardı.

Bugüne kadar Office 2010'un beta sürümünü 8,6 milyon kişi indirdi. Program ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler www.officeheryerde.com adresinde bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun